Napriek tomu, že obchodných centier je v Bratislave viac než dosť a niektoré majú problém s vyťaženosťou a neobsadenými prevádzkami, Aupark sa bude rozširovať.


Investičná skupina Wood & Company a Unibail – Rodamco – Westfield, majitelia jedného z najstarších obchodných centier v hlavnom meste, oživujú svoj odložený projekt jeho rozšírenia. Keďže smerom do Sadu Janka Kráľa sa rozširovať nedá, respektíve by to vyvolalo veľké protesty ochranárov aj mesta, Aupark sa roztiahne smerom na súčasné parkovisko pri Moste SNP. Parkovacie miesta sa presunú do podzemia, čo je dobrá správa pre verejný priestor.

Aupark, ktorý funguje už viac ako 20 rokov, sa rozšíri o skoro 10-tisíc štvorcových metrov. V nových priestoroch by mali pribudnúť najmä značky skupiny Inditex, ktorá je najväčším svetovým predajcom odevov. Patria pod ňu značky ako Zara, Bershka, Pull & Bear, Stradivarius či Oysho.

Veria na nákupy aj luxus

Vedenie obchodného centra v Petržalke problémy s obsadenosťou iných centier neberie ako varovanie, že trh s obchodmi už je nasýtený. „Rozšírenie centra je našou odpoveďou na aktuálny dopyt po väčších obchodných formátoch aj rastúci záujem nových značiek,“ tvrdí riaditeľka nákupného centra Aupark Veronika Košická.

Ani konkurencia nespí. J&T Real Estate už pracuje na rozšírení obchodného centra Eurovea, ktoré je len niekoľko stoviek metrov cez Dunaj od Auparku. Pribudnúť má ďalších 25-tisíc štvorcových metrov obchodnej plochy.

Aupark sa sa dlhodobo pozicionuje na trhu ako najluxusnejšie obchodné centrum, čo potvrdzuje aj exkluzívnymi značkami ako Karl Lagerfeld či Swarowski. Tým sa chce odlíšiť od konkurencie.

Stavať sa má rýchlo a udržateľne

Stavebné práce na rozšírení Auparku začnú už na konci marca s predpokladaným ukončením v závere roka 2024. Stavať sa bude za plnej prevádzky centra. Dočasne bude obmedzený jeden pruh McDrive a zatvorené bude parkovisko P2.

Interiér prístavby by mal rešpektovať doterajšiu koncepciu centra. Predstavitelia Auparku tvrdia, že by mala zostať zachovaná prehľadnosť a jednoduchá orientácia pre zákazníkov. Pribudnú aj vyššie nároky na „zelenosť“ budovy, teda udržateľnosť pri výstavbe aj prevádzke. Aupark Bratislava už má certifikát Breeam In-Use na úrovni double Excellent.

Aupark sa rozšíri. V jeho okolí pribudnú stovky bytov
Bratislavský Aupark po rozšírení zaberie časť vonkajšieho parkoviska (Vizualizácia: Aupark)

Perspektívna lokalita

Aupark má veľmi dobrú polohu, z ktorej ťaží už roky. Z jednej strany sa nachádza veľký mestský park, ktorý láka návštevníkov a potenciálnych zákazníkov centra. Z druhej má medzinárodnú diaľnicu, ktorá dokáže priniesť motorizovaných zákazníkov, ktorí sa presúvajú do Rakúska, Česka či Maďarska. Aj prepojenie na MHD a najmä na novú električkovú trať je veľkou výhodou.

Navyše, Petržalka v tejto lokalite sa výrazne rozvíja cez viaceré bytové projekty, ktoré môžu doniesť Auparku ďalších zákazníkov. V jeho okolí vzniká bytový projekt Liget, ktorý prinesie 90 bytov. Dokončený by mal byť už na konci tohto roka.

V blízkosti Sadu Janka Kráľa sa plánuje aj polyfunkčný objekt Green Park. Okrem kancelárií a obchodov má priniesť do lokality 362 nových bytov a apartmánov. Projekt ešte len čaká na povolenia. Ak ich získa, stavať by sa mohlo začať v budúcom roku.

Župa už realizuje obnovu Divadla Aréna na Tyršovom nábreží, ktoré má strategickú polohu aj pre Aupark. Ukončená by mala byť v druhej polovici tohto roka.

Na Muchovom námestí, v blízkosti Auparku, má pribudnúť viac ako 100 mestských nájomných bytov. Bytový dom by mal byť dokončený v druhej polovici roku 2024. A napokon aj priestor medzi Bosákovou ulicou a Auparkom sa zapĺňa bytovými domami.

Trochu ďalej od Auparku sa plánuje projekt Nové Lido, ktoré sa má stať súčasťou nového centra Bratislavy na petržalskom brehu Dunaja.

Ak sa všetky tieto projekty zrealizujú, v okolí Auparku pribudnú tisícky nových obyvateľov.

Aupark Bratislava v číslach

2001 Aupark bol otvorený developerom HB Reavis

2007 prvá expanzia smerom k Mostu SNP. Obchodná plocha sa zväčšila na 58-tisíc m2. Vybudovala sa aj kancelárska veža Aupark Tower.

2013 – 2015 veľká rekonštrukcia interiéru a získanie certifikátu Breem

2021 Wood & Company odkúpil Aupark od skupiny Unibail – Rodamco – Westfield za 450 miliónov eur.

59 600 m2 je prenajímateľná plocha

viac ako 200 obchodných jednotiek

2 200 parkovacích miest

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: