Hlavné mesto Slovenska má už dlhšie problém s bytmi. Dopyt po bývaní je vyšší ako ponuka. Netýka sa to len bytov na predaj, ale aj nájomných mestských bytov. Kým Viedeň ich má desiatky tisíc, Bratislava sa od roku 1989 vlastných bytov skôr zbavovala.
Trend sa však už otáča. S rastom úrokov na hypotékach a po poklese dostupnosti drahých komerčných bytov rastie dopyt po nájomných. Problém je, že tie sa rátajú na stovky a nie tisíce.
Ani sľuby Borisa Kollára, šéfa strany Sme rodina, spred troch rokov o výstavbe 25-tisícoch nájomných bytov ročne sa zatiaľ nenaplnili. Kollárove byty sú zatiaľ len na papieri a v sľuboch investorov, že ich raz postavia.
Byty na Terchovskej sa pohli
Hlavné mesto ide namiesto sľubov na billboardoch inou cestou. Nájomné byty v Bratislave už reálne ide stavať, robí na ne súťaže a pripravuje stavebnú dokumentáciu. Hoci jej to tiež ide pomaly, aspoň začala.
Najnovšie získal projekt nájomných bytov na Terchovskej ulici kladné stanovisko EIA. Odbor starostlivosti o životné prostredie okresného úradu v Ružinove rozhodol, že zámer Bytového domu Terchovská sa nebude posudzovať.
„Na rozhodnutie EIA sme čakali od februára minulého roka. Počas tohto obdobia sme pracovali na ďalších stupňoch projektovej dokumentácie,“ komentuje pomalosť povoľovacieho procesu hovorkyňa Bratislavy Dagmar Schmucková.
Napriek zdĺhavým povoľovaniam magistrát predpokladá začiatok výstavby projektu Terchovská v druhom polroku 2024. Pôvodne stavebník Metro Bratislava predpokladal realizáciu medzi letom 2023 a letom 2025.
Investor musí získať ešte územné rozhodnutie, stavebné povolenie a vysúťažiť dodávateľa. Celkové náklady sú v tejto chvíli odhadované na 9,3 milióna eur.
Čo sa postaví
Projekt nájomných bytov sa má skladať zo štvorpodlažnej pavlačovej budovy pozdĺž Galvaniho ulice. Smerom k Terchovskej vyrastie šestica trojpodlažných bytových domov.
V projekte je naplánovaných 85 bytov, z toho väčšina jedno a dvojizbových. Trojizbových bude len 20. Byty budú menšie, keďže priemerná podlahová plocha všetkých bytov by nemala presiahnuť 60 metrov štvorcových.
Parkovanie bude riešené z väčšej časti v podzemí, kde je navrhnutých 88 parkovacích miest, ďalších jedenásť bude vonkajších stojísk. Okrem toho sa budú reorganizovať aj stojiská v okolí, vďaka tomu pribudne ďalších 38 parkovacích miest pre lokálnych rezidentov a návštevníkov. Súčasťou projektu sú menšie priestory pre občiansku vybavenosť. Popri Galvaniho vznikne napríklad nová cyklotrasa.
Kde ešte vyrastú nájomné byty v Bratislave
Mesto má v pláne stavať asi 100 nájomných bytov ročne, k čomu majú pomôcť aj ďalšie projekty. Tie sú ešte len v počiatočných fázach povoľovacích konaní.
Najďalej je projekt na Muchovom námestí v Petržalke, ktorý má všetky potrebné povolenia a v prvej polovici tohto roku sa začne s výstavbou.
„Na konci tohto alebo začiatkom budúceho obdobia očakávame začiatok obnovy dvoch nevyužívaných bytových domov na Zámockých schodoch a na Velehradskej ulici, v ktorých vznikne spolu 16 bytov,“ vraví D. Schmucková.
V úvodných fázach sú projekty na Žitavskej a v Janíkovom dvore. K projektu na Žitavskej ulici vo Vrakuni je ukončená architektonická štúdia. Mesto už má za sebou prvé verejné predstavenie projektu miestnym obyvateľom a začína pracovať na projektovej dokumentácií a potrebných povoleniach. V prípade Janíkovho dvora na konci Petržalky je ukončená len architektonická súťaž.
Veľké plány do roku 2030
Napriek pomalému rozbehu mesto verí, že do konca tejto dekády rozšíri bytový fond na asi 5 000 nájomných bytov, z toho asi 2 500 bytov v priamej správe hlavného mesta.
Ročne chce priniesť aspoň 100 bytových jednotiek. To neznamená, že všetky sa budú stavať na zelenej lúke. „Byty plánujeme získavať nielen vlastnou výstavbou, ale najmä spoluprácou s developermi na zmenách územného plánu, realizáciou koncesií so súkromným sektorom či nákupom na voľnom trhu,” vysvetľuje D. Schmucková.
Viacerí developeri už prejavili ochotu mestu odovzdať časť z postavených bytov výmenou za rýchlejšie vybavenie zmien v územnom pláne.
Nájomné byty v Bratislave v číslach
- 876 bytov vlastní hlavné mesto
- 1 000 bytov je v správe mestských častí
- 600 čakateľov je v poradovníku na byty
- 100 bytov ročne plánuje mesto stavať
- do roku 2030 chce mať mesto 5 000 nájomných bytov
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: