Pezinok patrí k historickým vinohradníckym mestám na úpätí Malých Karpát. Má preto lákavú polohu v blízkosti prírody, ale zároveň je aj blízko Bratislavy. Dochádzajúci do práce sa vedia do hlavného mesta dostať za pol hodinu autom alebo aj vlakom.

Aj preto mesto láka prisťahovalcov, ktorí si nemôžu dovoliť bývanie v hlavnom meste alebo tých, ktorí majú radi život v malom meste s bohatou históriou. Počet obyvateľov v Pezinku za posledných desať rokoch stúpol, i keď iba mierne z necelých 24- na 25-tisíc. Nezamestnanosť sa dlhodobo pohybuje na nízkych číslach okolo štyroch percent.

Toto vinohradnícke mesto je už dlhšie v hľadáčiku developerov. Najnovšie sa objavil v povoľovacom konaní vplyvov na životné prostredie (EIA) zámer na veľký bytový projekt so skoro 260 bytovými jednotkami. Za projektom je lokálny developer Vestal Living, ktorý už postavil projekt rodinných domov aj bytov v Novej Dedinke pri Senci. V tejto obci chce stavať aj ďalšie byty. Vzniká tam celá nová štvrť Lastovičky. Rezidenčný projekt s bytmi a viladomami má táto stavebná firma aj v Stupave.

Viac ako dve stovky bytov na okraji mesta

V Pezinku chce investor postaviť dve šesťpodlažné bytovky s 256 bytmi. Výstvaba by mala prebiehať v dvoch etapách. Nad parkovacou garážou bytoviek je navrhnutá zelená strecha, ktorá bude slúžiť pre byty ako priestor na priestranné terasy a prípadné komunitné plochy so zeleňou.

Zelená strecha je navrhnutá aj nad šiestym podlažím. Opäť môže slúžiť pre byty v ustúpenom podlaží ako relaxačná zóna.

Lokalita, kde by mali stáť nové bytovky, je na severe Pezinka. Developer láka záujemcov na bývanie v bezprostrednej blízkosti vinohradov, potoka s výhľadmi na okolitú prírodu a Malé Karpaty. Investor uvažuje aj s revitalizáciou brehu potoka Blatina, aby mohol lepšie slúžiť na oddych a rekreáciu budúcich obyvateľov tejto zóny. Pripojiť by sa mal na Vinohradnícku cyklomagistrálu, ktorá sa nachádza na druhej strane potoka.

Okrem bytov v projekte má vzniknúť aj desať obchodných priestorov, nová občianska vybavenosť a 360 parkovacích miest prevažne v podzemí oboch budov. Celkové náklady na výstavbu investor odhaduje na 18 miliónov eur. Stavať by chcel začať už v budúcom roku a dokončenie bytov je naplánované na rok 2027.

V Pezinku pribudnú stovky bytov. Developeri lákajú kupcov na ceny, ktoré sú o tretinu nižšie ako v neďalekej Rači
Vizaulizácia: Vestal living

Byty v Pezinku sa predávajú draho

Hoci je Pezinok malé mesto, predáva sa tam veľa nových bytov, ale nie sú lacné. Napríklad v projekte Zelené nivy sa dvojizbový byt s rozlohou 50 m2 predáva za 192-tisíc eur. Cenovka trojizbáku s rozlohou 74 m2 a 14 metrovou terasou sa vyšplhala na 272-tisíc eur. Pritom tento nový bytový dom je na okraji Pezinka v prostredí vinohradov pri ceste do Limbachu. Realitné kancelárie však predávajú tieto byty ako prémiové a energetický efektívne v štandarde A0+.

Ďalší projekt piatich bytových domov Rozálka, ktorý vyrastie v novej štvrti Pezinka pri sídlisku Sever, má už vypredané všetky byty v dvoch bytovkách. Dvojizbový byt s rozlohou 71 m2 vrátane 11 m2 loggie sa tam predával za necelých 155-tisíc eur, čo je podstatne menej ako na Zelených nivách.

Novostavby sa dajú kúpiť aj v projekte Vinice, ktorý sa nachádza v južnej časti Pezinka. Napríklad veľký štvorizbový byty s rozlohou 150 m2 stojí 436-tisíc eur. Zo 45 bytov sú voľné len dva. Susedný projekt Dubový vŕšok je už úplne vypredaný.

Developer tohto projektu láka záujemcov aj porovnaním cien bytov v Pezinku a Bratislava. „Porovnateľná novostavba v Rači stojí o 30 percent viac ako novostavba v Pezinku. Ide pritom iba o 10-kilometrový rozdiel,“ píše na svojom webe.

Trojizbový byt s rozlohou 70 m2 v centre Pezinka sa dá kúpiť za 272-tisíc eur. Staršie byty v tomto vinohradiníckom meste sa dajú kúpiť lacnejšie. Napríklad trojizbový byt na sídlisku Muškát s rozlohou 63 m2 stojí na realitných portáloch 210-tisíc eur.

Pre porovnanie, trojizbový byt v projekte Rínok Rača s veľkosťou 69 m2 stojí 348-tisíc eur.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: