Martin ako centrum regiónu Turiec patrí, čo sa týka počtu obyvateľov, k väčším okresným mestám. Podľa posledného sčítania ľudu mal Martin 53-tisíc obyvateľov. Toto sídlo Turca má veľký potenciál na rozvoj. Sídli tam lekárska vysoká škola, stavať sa má nová nemocnica a v meste pôsobí aj veľa firiem zo strojárskeho, tlačiarenského či drevárskeho priemyslu.

Potenciál na zvyšovanie počtu obyvateľov a tým pádom aj na vyšší dopyt po bývaní vycítili v posledných rokoch aj developeri. Vlani Finsider písal o projekte s názvom bytové domy Fatra v mestskej časti Košúty, kde by malo pribudnúť až 180 bytov.

Dve vysoké bytovky prinesú takmer 170 bytov

V rovnakej lokalite nedávno predstavil zámer na výstavbu bytových domov žilinský developer Odeko. Pri sídlisku Košúty 1 a Košúty 2 na Košútskej ulici plánuje postaviť 168 bytov. Dve nové bytovky budú 8-podlažné. Investor plánuje stavať byty rôznych veľkostí od garzóniek po 3-izbové byty.

Lokalita je vzdialenejšia od centra mesta, ale má do neho dobré dopravné napojenie. Južne od miesta, kde vyrastú bytovky, bude vyústenie východného obchvatu Martina.

Stavebník okrem nového bývania sľubuje riešiť aj parkovanie, ktoré býva na sídliskách problém. Postaviť chce až 236 nových parkovacích miest, z ktorých väčšina má byť v podzemí. Začať s prácami by chcel už na jeseň tohto roku a bytovky by mali byť hotové v septembri 2025. Investičné náklady sa odhadujú na 12 miliónov.

Firma Odeko má v pláne priniesť zeleň aj na strechy nových bytoviek a aj do ich okolia. Pribudnúť majú aj športoviská.

Martin je pre túto firmu novou investičnou destináciou. Doteraz stavala najmä v Žiline, Ružomberku, Kysuckom Novom meste či Liptovskom Mikuláši. Všetky jej doterajšie projekty boli menšie ako plánovaný v Martine.

Hoci ceny budúcich bytov developer v zámere nespomína, pohľad na realitné portály naznačuje, že nebudú lacné. Čiastočne zrekonštruovaný 3-izbový byt s rozlohou 67 m2 v mestskej časti Košúty sa predáva za 104-tisíc eur. V iných častiach Martina sa dajú kúpiť 3-izbové byty aj tesne pod 100-tisíc eur, ale aj za 135-tisíc eur. Záleží na tom, či sú zrekonštruované a ako ďaleko sú od centra mesta.

Martin sa rozrastie o stovky nových bytov. Vyrásť by tu mala aj nová štvrť pre tisícky ľudí
Nové byty by mali vyrásť v časti Košúty (Zdroj: Odeko)

Nová štvrť v Martine sa spolieha na novú nemocnicu

Ešte väčší bytový projekt v Martine chystajú španielski investori. Ohlásili ho na začiatku tohto roka, keď poslali zámer do povoľovacieho procesu EIA. Pôjde v podstate o novú obytnú štvrť s vyše 800 bytmi, 35 rodinnými domami a 16 dvojdomami. Nová štvrť by mala priniesť bývanie pre vyše 2-tisíc obyvateľov.

Developerská firma Bilbao oživila svoje plány spred finančnej krízy v roku 2009. Vtedy chcela stavať ešte väčší projekt so skoro 1 300 bytmi. Celý zámer padol do útlmu po prepade na realitnom trhu, ktorý nastal v rokoch po finančnej kríze.

Odvtedy Španieli vlastnia v Martine pozemky, ktoré teraz chcú zaplniť rezidenčným bývaním. Zaujímavé je, že investori sa pre oživenie projektu rozhodli po oznámení podpory projektu novej Univerzitnej nemocnice v Martine. Tá by mala vyrásť do roku 2028. Veria, že nová nemocnica priláka lekárov, ale aj ľudí do mesta v Turci.

Projekt s názvom Obytná zóna Turčany vznikne na juhovýchodnom okraji Martina. S výstavbou by chceli španielski investori začať v druhej polovici budúceho roka.

Nový Martin už dopredáva posledné byty

V meste na Turci vzniká aj ďalší bytový projekt s názvom Nový Martin. Developer na svojej internetovej stránke uvádza, že ide o moderné bývanie pre mladé rodiny v bytovkách aj domoch. Bytovky sú nízkopodlažné aj so záhradkami.

Investorom je známa spoločnosť Bencont Development. Láka záujemcov na zeleň, blízkosť centra mesta, ale aj prírody. Kým domy sú už vypredané, byty sa ešte predávajú, ale už sú skolaudované.

Podľa predajcu bytov v tomto projekte Pavla Huňora je voľných ešte deväť bytov. Podľa cenníka sa ceny voľných bytov pohybujú od 141-tisíc eur za menší byt s rozlohou necelých 50 m2 až po 182-tisíc eur za veľký mezonetový byt s rozlohou 77 m2.

Výstavba v tomto projekte však pokračuje. „Momentálne prebieha výstavba dvoch radoviek domov, kde je cena za holodom 350-tisíc eur,“ dodáva P. Huňor.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: