O tom, že sa štát nevie postarať o svoj majetok, sa verejnosť môže presvedčiť v množstve chátrajúcich pamiatok. Štát však zanedbáva aj potenciálne lukratívny majetok v podobe kúpeľov.
Dlhodobo zanedbávanými sú aj Kúpele Sliač pri Zvolene. Systematické investície do opráv a udržiavania majetku sa tam nerobili približne 30 rokov. „Môžeme pokojne hovoriť o zdevastovanom štátnom majetku, ktorý bol v podstate bez vízie na jeho záchranu,“ hovorí pre Finsider riaditeľ Kúpeľov Sliač Martin Beňuch.
Ak sa niečo v kúpeľoch opravovalo, tak išlo len havarijné stavy. Vlani sa tam preinvestovalo pri obnove kúpeľného areálu a nádvoria liečebného domu Palace asi 1,7 milióna eur. To je však jediný liečebný dom, ktorý zatiaľ poskytuje pacientom starostlivosť, ostatné sú opustené. Teraz sa to má zmeniť.
Veľké plány na oživenie
V polovici septembra architektonický ateliér Between prezentoval dopracovanú urbanisticko-architektonickú štúdiu, ktorá ukazuje, ako by mali kúpele Sliač vyzerať po kompletnej rekonštrukcii. Architektonicko – urbanistická štúdia obnovy bude podľa zmluvy stáť 160-tisíc eur bez DPH.
Plán vyzerá naozaj pekne, lenže náklady len na prvú etapu obnovy sa odhadujú na 60 miliónov eur. Opraviť sa majú ďalšie liečebné domy (Slovensko, Bratislava, Detva, Amália a Poľana). V podstate sa tým zapláta 30-ročný investičný dlh.
„Ak to porovnáme s inými zariadeniami, kde si investície, opravy a rozvoj vyžiadajú aj viac dva milióny ročne, tak financovanie prvej etapy približne korešponduje s vytvoreným investičným dlhom,“ vysvetľuje M. Beňuch.
Štátne kúpele Sliač sú posledné roky v strate. Vlani prerobili takmer dva milióny eur a ich tržby dosiahli skoro 3,5 milióna. Spolu s ďalšími etapami by cena za celkovú rekonštrukcia mala presiahnuť 200 miliónov eur.
M. Beňuch vysvetľuje, že táto vysoká čiastka je iba odhadom investície, pokiaľ by mal niekto záujem o komplexnú rekonštrukciu celých kúpeľov vrátane národných kultúrnych pamiatok a rozľahlého kúpeľného parku.
Riaditeľ sliačskych kúpeľov verí, že táto obnova sa prejaví aj na ich obsadenosti. Práve návštevnosť bola poznačená úbohým stavom kúpeľov a ich areálu. Ranu z milosti dala návštevnosti koronakríza, počas ktorej boli kúpele niekoľko mesiacov zatvorené. Kúpele Sliač už od júna tohto roku dosahujú obsadenosť roku 2019 aj pri vyšších priemerných cenách o takmer 58 percent.
Zaplatí to štát a banky
Polovicu nákladov na rekonštrukciu prvej etapy by mala zatiahnuť štátna firma MH Manažment, ktorá je akcionárom Kúpeľov Sliač. Predsedníčka predstavenstva tejto štátnej firmy Marianna Ondrová uviedla, že na účte má 30 miliónov eur, ktoré by mohli poskytnúť kúpeľom na obnovu.
Odobriť to musí ministerstvo hospodárstva, pod ktoré táto firma patrí. Podľa riaditeľa kúpeľov by sa zvyšné peniaze dali získať cez bankové úvery a cez rôzne dotačné schémy. Pripomína tiež, že investície boli odobrené Útvarom hodnoty za peniaze pri ministerstve financií. Analytici z tejto inštitúcie strážia efektívnosť štátnych investícii.
Kúpele plánujú začať so svojou rozsiahlou rekonštrukciou na jeseň budúceho roka. Dovtedy chcú vyhlásiť súťaž na stavebné práce a zabezpečiť realizačné projekty.
„Pokiaľ by išlo všetko bez zbytočných prieťahov, začiatok rekonštrukčných prác na konci roku 2024 je reálny a v podstate aj nevyhnutný, keďže meškáme už desiatky rokov,“ tvrdí M. Beňuch. Prvú etapu by kúpele radi zrealizovali do konca roka 2026.
Okrem rekonštrukcie budov a zvýšenia lôžkovej kapacity bude novinkou centrálna časť určená pre príjem pacientov. Vznikne taktiež prepojovací objekt medzi ubytovacími zariadeniami v centre kúpeľov. Ten zabezpečí prechod medzi kúpeľnými domami a ubytovacími zariadeniami „suchou nohou.“
Súčasťou plánovanej investície je aj obnova prameňa, vybudovanie 25-metrového plaveckého bazéna a menšieho wellnessu. Obnova budov bude rešpektovať funkcionalizmus, teda štýl v ktorom boli pôvodné kúpeľné domy postavené.
Kúpele Sliač v čase
1244 – prvá písomná zmienka o sliačskych prameňoch
2. polovica 17. storočia -začali do kúpeľov prichádzať prví hostia
v 18. storočí -boli oficiálne uznané za liečivé pramene
v rokoch 1946 a 1970 – došlo k výstavbe nových kúpeľných budov
po roku 1989 – nastáva postupné chátranie kúpeľov
2021 – predstavený zámer obnovy Kúpeľov Sliač
2022 – prebehla architektonicko – urbanistická súťaž
2024 – plánovaný začiatok prvej etapy obnovy
2026 – plánovaný koniec prvej časti obnovy
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: