Mestečko Sliač je známe najmä liečebnými kúpeľmi, ale aj vojenským letiskom. Kým kúpele, v štátnych rukách, sú dlhé roky zanedbávané a podfinancované, developeri si všimli potenciál tohto mesta, ktoré je od Zvolena vzdialené len päť kilometrov.

V lokalite Sliač-Hájniky, ktorá je bližšie k rýchlostnej ceste v smere do Banskej Bystrice a k letisku ako ku kúpeľom, sa chystá výstavba bytového komplexu, ktorý prinesie viac ako stovku bytov.

Podľa zámeru, ktorý bol podaný minulý mesiac na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA), ich má byť 127, väčšina z nich bude 2-izbových. Celkovo chce investor postaviť sedem bytových domov. Všetky sú navrhnuté ako štvorpodlažné.

Medzi bytovkami vznikne vnútroblok, ktorý bude prepojený s občianskou vybavenosťou. Pri bytových domoch má vzniknúť 162 parkovacích stojísk.

V lokalite je už takmer hotová výstavba inžinierskych sietí. Postavené tam budú aj rodinné domy a obchodný dom, ale tie sú v samostatnom projekte. Ich výstavba podľa zámeru bude prebiehať súbežne s bytovkami.

Keďže miesto výstavby je blízko cesty prvej triedy (I/ 69) vedúcej do Zvolena, developer sľubuje aj výstavbu protihlukovej bariéry. Neďaleko je aj rýchlostná cesta R1 vedúca zo Zvolena do Banskej Bystrice. V okolí bytoviek má byť vysadená zeleň.

Revúcky investor

Investorom je revúcka firma MD property, ktorá plánuje na výstavbu minúť 10 miliónov eur. Za firmou je podnikateľ Jozef Lopušek, ktorý vlastní hotel Mamut v Poprade. Po povoľovacích procesoch chce začať stavať už v budúcom roku a byty majú byť dokončené v roku 2027. Vzhľadom na dĺžku povoľovacích procesov, ktoré bežne na Slovensku trvajú aj viac ako rok, je to odvážny časový harmonogram.

Ceny bytov zatiaľ investor nezverejnil. Na realitných portáloch sa ceny 2-izbových bytov s rozlohou okolo 50 metrov štvorcových pohybujú od 100 do 125-tisíc eur. To je na malé mestečko s piatimi tisíckami obyvateľov vysoká suma. Trojizbové byty sa predávajú za cenu od 150-tisíc eur vyššie. Zrejme sa v ich cene odráža aj blízkosť kúpeľov. Aj v Piešťanoch sú ceny nehnuteľností vyššie ako v iných okresných mestách.

Noví obyvatelia bytov v Sliači, ktorých by mohlo byť podľa zámeru okolo 380, by mohli priniesť aj pozitívnu zmenu v návštevnosti kúpeľov Sliač, ktoré sa už roky potácajú v stratách a bojujú so zanedbanými kúpeľnými budovami.

byty sliač
V Sliači vyrastie sedem štvorpodlažných domov (Vizualizácia: MD property)

Kúpele plánujú obnoviť

Kúpele Sliač sú medzi tými, ktoré ešte ostali v rukách štátu. Ten do nich roky neinvestoval a podľa toho aj vyzerajú ich kúpeľné domy aj kúpeľný park. Sú zanedbané.

Za minulej vlády Eduarda Hegera sa však ľady pohli. Bývalý minister hospodárstva Richard Sulík (SaS), pod ktorého patrí aj firma MH manažment, ktorá vlastní kúpele, sľúbil do ich rekonštrukcie a rozvoja investovať okolo 30 miliónov eur. Plánoval na to využiť aj eurofondy. Nestihol však urobiť veľa, okrem architektonickej súťaže, lebo prišli predčasné voľby a vláda sa zmenila. Nová ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas) zatiaľ ďalšie plány so Sliačom neprezradila.

Podľa generálneho riaditeľa kúpeľov Sliač Martina Beňucha sa naďalej pokračuje v prípravných prácach – najmä projekčných a inžinieringu pre komplexnú obnovu Kúpeľov Sliač.

V tohtoročnej letnej sezóne mali kúpele podľa Beňucha obsadenosť vyše 80 percent. Problém je, že kúpele sú už roky stratové. V červených číslach sú posledných sedem rokov. Vlani zvýšili stratu na dva milióny eur. Tržby stúpli na 1,5 milióna eur.

„Dôvodom prehĺbenia straty je najmä extrémny nárast nákladov na energie a zastaraný systém vykurovania,“ vysvetľoval v lete Beňuch pre Index.

Ďalším faktorom zlého hospodárenia je nárast miezd, a to najmä zdravotníckych zamestnancov. Štátne kúpele sú navyše úplne závislé od domácej klientely, ktorá tvorí až 98 percent návštevníkov. Slováci často nie sú samoplatcovia, čo znamená, že si za pobyt aj liečbu neplatia sami, ale sú do kúpeľov poslaní lekárom, takže ich pobyt čiastočne hradí zdravotná poisťovňa. Zvyšok klientely tvoria najmä Česi a Maďari.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: