Nájsť, ktorý byt sa v Bratislave aktuálne predáva za najvyššiu cenu, je takmer nemožné. Je to spôsobené tým, že v segmente luxusných nehnuteľností sa cena bežne zvyčajne nezverejňuje cez inzerát. Realitní odborníci, ktorí predávajú najdrahšie byty v Bratislave, to vysvetľujú tým, že si majitelia neželajú, aby ich okolie či dokonca širšia verejnosť vedela, za koľko svoj majetok predávajú.

„Neželajú si, aby inzerát vzbudil nežiadúcu pozornosť závistlivých ľudí. Svoju rolu zohráva aj to, že nehnuteľnosť je špecifická, čiže maklér chce mať možnosť k cene niečo povedať a mať možnosť so záujemcami hovoriť osobne a poznať spätnú väzbu,“ vysvetľuje Vladimír Boháč, riaditeľ realitnej kancelárie Arvin & Benet, ktorá sa špecializuje na lukratívnejšie nehnuteľnosti.

Ide najmä o zachovanie súkromia či anonymity majiteľov drahých bytov či domov. Ďalším dôvodom nezverejnenia cenovej ponuky je aj exkluzívny prístup pri predaji danej nehnuteľnosti.

„Každá naozaj luxusná nehnuteľnosť je jedinečná a prístup k potenciálnym kupcom sa líši. Majitelia chcú diskutovať s vážnymi záujemcami o možnostiach a cenách osobitne,“ vysvetľuje Marián Tomko, konateľ realitnej kancelárie Grahams.

Proces predaja je individuálny

Aj preto záujemcov o najdrahšie byty v Bratislave oslovujú realitní agenti priamo cez vlastnú sieť kontaktov. Ak sa nedarí byt predať, môže neskôr putovať aj na verejný inzertný web, ale deje sa to zriedka.

Navyše neexistuje pravidlo, po akom čase hľadania kupcu prostredníctvom siete kontaktov, sa ponuka na predaj luxusného bytu zverejní. Dobre nacenený byt s cenou nad jeden milión eur v dobrej lokalite, s dobrým svetlom, pôdorysom a parkovaním sa môže predať veľmi rýchlo do niekoľkých mesiacov. Iný sa môže predávať aj rok či dva.

Problém pri luxusných nehnuteľnostiach je aj v tom, že sa nedajú presne definovať či zaškatuľkovať podľa ceny či lokality.

„Ak nejaká nehnuteľnosť stojí 1,5 milióna eur, tak môže byť luxusná, ale často nespĺňa estetické kritéria. Luxus je častokrát o tom, že byty či domy sú na veľmi dobrých adresách alebo majú veľkú výmeru,“ vysvetľoval V. Boháč v rozhovore pre Finsider na jar tohto roku.

najdrahšie byty v Bratislave
Najdrahšie byty v Bratislave sa skrývajú aj v downtowne (Foto Finsider: Peter Csernák)

Čo musí mať miliónový byt

Byt s cenovkou nad jeden milión eur musí mať veľkú výmeru, dobrú lokalitu alebo sa nachádzať v prestížnom developerskom projekte. „V tejto cenovke ľudia očakávajú možnosť zaparkovať, príjemnú terasu, parkovanie, a dobrý výhľad,“ hovorí V. Boháč. Pri domoch je podmienkoch dvojgaráž a bazén či strážna služba alebo aspoň kvalitný bezpečnostný kamerový systém.

M. Tomko k charakteristike miliónového bytu pridáva impozantné výhľady, rozlohu, nad 100 m2 s veľkými izbami a otvoreným dispozičným riešením. Drahý byt by mal mať aj prvotriedne vybavenie, vrátane drevených podláh, kameninových dosiek, kvalitných spotrebičov a moderného dizajnu. Niektoré luxusné byty môžu mať vlastné bazény, wellness, fitnescentrá a sauny.

„V niektorých prípadoch sú k luxusným bytom zabezpečované služby osobného personálu alebo je v ponuke servis concierge – servis osobnej asistencie,“ vraví šéf Grahamsu.

Lokalita tvorí len jednu časť ceny

Cenu luxusného bytu či domu definuje najmä lokalita. Napríklad top lokalitou je užšie centrum Bratislavy, hradný kopec, Slavín, Palisády, Horský park a prémiovejšie časti Koliby. Tam ťažko nájdete luxusný byt pod milión eur.

Najnovšie k top adresám pribudol aj bratislavský downtown (Skypark, Eurovea Tower), ale aj Vydrica pod hradom. Byty v týchto lokalitách majú cenu vysokú nielen kvôli polohe, ale aj preto, že sa nachádzajú v prestížnom developerskom projekte.

Každá z týchto lokalít má svoju výnimočnosť. Napríklad Slavín a Palisády lákajú na historickú hodnotu nehnuteľnosti a polohu s výhľadom na celé mesto. Horský park ponúka byty blízko prírody v tichom a zelenom prostredí. Podobné výhody má aj Koliba.

„Vydrica je perspektívna lokalita vzhľadom na svoju blízkosť k historickému centru a Bratislavskému hradu,“ vysvetľuje M. Tomko. Luxusné nehnuteľnosti podľa V. Boháča môžeme definovať cez tri kategórie: lokalita, výmera a nadštandardné materiály plus vysoká vizuálna atraktivita.

Najdrahšie byty v Bratislave sú v okolí hradu a pri Dunaji

Čo sa týka konkrétnych developerských projektov, najdrahšie byty v Bratislave v prepočte na meter štvorcový sú Vydrica, Eurovea 2, Riverpark, Hausberg či Portum Towers.

Napríklad, vo Vydrici sa predáva štvorizbový byt s rozlohou 156 metrov štvorcových a s terasou za takmer 2,2 milióna eur. Je tam tiež viacero bytov nad 1,5 milióna eur. Eurovea Tower, ktorú stavia J&T Real Estate, cenník ešte nezverejnila. Podobne je to aj pri projekte na Košickej ulici Portum Towers. Vzhľadom na atraktívnu lokalitu a veľkosť bytov tam pravdepodobne budú aj byty s cenovkou nad milión eur.

Bytový dom Hausberg, nachádzajúci sa blízko hradu, má tiež byty s cenou nad milión eur. Hoci sú byty na vyšších poschodiach už vypredané a nie je preto známa ich cena, na druhom poschodí sa ešte predáva byt s výmerou 128 m2 aj s terasou za takmer 1,1 milióna eur. Cena je v tomto prípade vysoká aj preto, lebo bytový dom projektoval známy architekt Ilja Skoček. Aj kvalitná architektúra ovplyvňuje cenu bytov.

Najdrahšie byty v Bratislave

1. Mestská vila Gledíčia, penthouse s rozlohou 164 m2, terasa 106 m2 cena: 2,3 milióna eur. Lokalita: pod Slavínom.

2. Vydrica: štvorizbový byt s rozlohou 156 m2 a terasou s rozlohou 21 m2, cena: 2,2 milióna eur. Lokalita: pod hradom.

3. Vila Slavín: Dva 3-izbové byty s rozlohou 113 m2 s 57 m2 terasou, cena: 2 milióny eur. Lokalita: Slavín.

4. Uniq Majakovského Residence: 4-izbový byt s rozlohou 204 m2, cena: 1,9 milióna eur. Lokalita: Horský park.

5. Wachtmeister: 6 izbový penthouse so strešnou terasou, 188 m2, cena:1,2 milióna eur. Lokalita: Nové Mesto, pod Kolibou.

Zdroj: realitné portály, weby developerských projektov

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: