Na slovenský trh vstupuje nová online platforma, ktorá núka prenajímateľom poistenie nájmu. Rentodo tvrdí, že profitovať z novej služby môžu nielen prenajímatelia ale aj nájomníci. Za nich uhradí nájomné v prípade, že sa objektívne dostanú do zlej situácie.

V súčasnosti prenajímatelia riskujú, že v prípade, ak im nájomníci nezaplatia nájomné, prídu o peniaze. Sami totiž musia platiť za služby spojené s užívaním bytu či za hypotéku. Ak sú chcú proti tomuto chrániť, pýtajú si na začiatku od nájomníkov kauciu – no tá by mala prioritne slúžiť na krytie škôd a nie na to, že nájomník prestane platiť.

Rentodo vstupuje do vzťahu medzi prenajímateľom a nájomníkom tým, že ponúka poistenie nájmu. „Vďaka širokej škále služieb pre prenajímateľov sa poskytovanie bývania stáva oveľa bezpečnejším, pohodlnejším a bezstarostnejším,“ tvrdí konateľ spoločnosti Rentodo Tomáš Knebl. Rentodo plánuje svoje služby ponúkať v spolupráci s realitnými maklérmi.

Platforma Rentodo chce byť podľa neho pre prenajímateľov i najomníkov garantom poskytnutých služieb po celú dobu trvania nájomného vzťahu a riešiť všetky neočakávané situácie súvisiace s prenájmom nehnuteľnosti. „Jednoducho povedané, prenajmite svoju nehnuteľnosť a všetky starosti vyriešime za vás,“ hovorí T. Knebl.

Poistenie aj asistenčné služby

Rentodo funguje online. „Základom je preverenie bonity nájomcu v registroch, automatické stráženie platieb, garancia zaplatenia nájomného vrátane služieb, technická a právna asistencia 24/7 na zabezpečenie opráv v spolupráci s najväčším celosvetovým poskytovateľom asistenčných služieb. Táto služba už úspešne funguje v zahraničí niekoľko rokov,“ tvrdí T. Knebl.

Firma sľubuje okamžité prevedenie peňazí na účet prenajímateľa ako aj riešenie oneskorených platieb. V prípade, že niekto nezaplatí, Rentodo pošle report do úverových registrov, ktoré používajú banky či poisťovne. Zároveň do týchto registrov zasiela aj pozitívne referencie, ak nájomca spoľahlivo platí. T. Knebl zdôrazňuje, že firma prichádza na trh v čase, keď dochádza k nárastu oneskorených platieb nájmu. „Napríklad v tomto roku nezaplatilo včas nájom 7,7 % nájomníkov, čo oproti minulému roku predstavuje trojnásobný nárast,“ tvrdí.

Poistiť si možno až 12 nájmov vrátane služieb do výšky 24-tisíc eur. „Nájomca, ktorý nemôže platiť – napríklad z dôvodu straty zamestnania alebo pracovnej neschopnosti, má istotu nájmu, bez nutnosti vysťahovania. Pokiaľ nájomca z nejakého iného dôvodu neplatí a nekomunikuje, Rentodo vďaka našej právnej asistencii 24/7 pomôže s výpoveďou a odkúpi pohľadávky, garantuje tak platby nájomného prenajímateľovi,“ vysvetľuje T. Knebl.

Toto poistenie ponúka aj zaplatenie škôd prenajímateľom až do výšky 10-tisíc eur. Nájomníkom, ktorí majú kladný skóring, Rentodo sľubuje, že nebudú musieť platiť žiadnu kauciu. Ak v takom prípade nájomník spôsobí nejakú škodu, Rentodo ju v prípade potreby uhradí prenajímateľovi.

Komentár realitnej expertky Bc. Moniky Šiffelovej,
CEO Metropolitan real estate group

Z mojich 23-ročných skúsenosti so sprostredkovaním prenájmov v Prahe a v Bratislave, kde mi rukami prešli tisíce majiteľov nehnuteľnosti a desiatky tisíc nájomníkov, môžem povedať, že takmer každý majiteľ investičnej nehnuteľnosti sa za roky, kedy nehnuteľnosť prenajímal, stretol minimálne raz s nejakou nepríjemnosťou zo strany nájomcu, či už sa jednalo o neplatenie nájomného, poškodenie interiéru a vybavenia bytu.

Z väčšej časti sa prenajímatelia obracajú na nás ako na realitnú kanceláriu, ktorá prenájom sprostredkovala, aby sme vzniknutý spor / nedoplatky na nájomnom / opravy v nehnuteľnosti riešili, čo žiaľ podľa zákona nie je možné, keďže my nie sme podľa zákona v pozícii vymáhať nezaplatené nájomné alebo vstupovať do prenajatého priestoru za účelom kontroly alebo opráv. To môže urobiť len vlastník nehnuteľnosti.

Často sa stáva, ze prenajímatelia majú obavy, že keď sa obrátia na advokáta, cena za služby advokáta bude vyššia než vymáhaná suma za neuhradené nájomné alebo škody v nehnuteľnosti spôsobené nájomcom. So službou Rentodo úplne odpadá táto starosť, keďže Rentodo poskytuje aj právnu ochranu a to v niekoľkých svetových jazykoch, odkúpenie pohľadávok, preverenie bonity nájomníka a technickú asistenciu. Tento produkt na našom trhu chýbal a verím, že prispeje k zlepšeniu na trhu nájomného bývania.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: