Na rakúskej hranici vyrastie nová mestská štvrť. Projekt Nesto by mal do bratislavskej Petržalky priniesť nové priestory na bývanie, prácu, voľný čas, šport a kultúru. Projekt zastrešuje developerská firma Lucron. Výstavba projektu sa začala v polovici októbra tohto roka slávnostným poklepaním základného kameňa.

Rezidenčná oblasť by mala zabrať územie s rozlohou približne 47 hektárov, ktoré osídli približne 15-tisíc obyvateľov. Štvrť vyrastie na území, kde sa nachádza cintorín padlých v I. svetovej vojne a objekty bývalého československého opevnenia. Tie plánuje developer zachovať a upraviť.

Projekt by mal byť hotový v roku 2024. Zhotoviteľom stavby je firma L-Construction a projekčným ateliérom novej štvrte zase architektonické štúdio Siebert + Talaš.

Kde vyrastie projekt Nesto (mapa)

Developer si pre projekt Nesto vybral plochu na pravej strane diaľnice D2 smerom na Jarovce. Územie má za sebou významnú históriu, dodnes na ňom stoja zachované viaceré vojenské objekty bývalého obranného systému. Zároveň tadiaľto viedla železná opona. V oblasti sa okrem cintorína padlých nachádzajú napríklad aj viaceré bunkre či protitanková priekopa.

V prvej fáze výstavby developer začína s budovaním rezidenčných budov v južnej časti projektu smerom ku Kopčianskej ulici. Po dokončení by mala ponúknuť viac ako 160 bytov. Na ne potom nadviaže výstavba administratívnych priestorov, bytov na prenájom, medicentra, gastra a obchodných prevádzok, supermarketu či škôlky. Vzniknúť by malo aj nové námestie.

Podobu územia Nesto Sever by mali dať výsledky súťaže na komplexný urbanisticko-architektonický návrh. Developer ju vyhlásil už v septembri a oslovil desať zahraničných a slovenských ateliérov. Víťaza vyberie deväťčlenná odborná porota so zástupcami mesta Bratislava a expertmi zo zahraničia. Na rozpracovanie menších častí potom developer prizve domáce ateliéry.

Projekt Nesto
Projekt Nesto – vizualizácia (zdroj: Lucron)

Viac alternatívnej dopravy

V lete tohto roka sa už dokončili začiatočné práce. Na Kopčianskej ulici tak pribudlo 850 metrov novej cesty či takmer kilometer oddelenej cyklotrasy, po ktorej sa ľudia dostanú do rakúskeho Kittsee aj bratislavského centra. Developer chce v štvrti preferovať práve chodníky a cyklotrasy. Okrem toho tam bude priestor pre zdieľané elektrobicykle alebo car sharing.

„Autá tu majú, samozrejme, miesto, ale vjazdy do garáží budeme umiestňovať po okrajoch územia či pod zem, aby verejný priestor a priechodnosť územia mohli slúžiť všetkým. Budúcnosť územia vidíme aj v zlepšení vlakového spojenia,“ vysvetlil development manažér za projekt Nesto Michal Brúsil. V budúcnosti by tam mala pribudnúť aj železničná zastávka.

Projekt sa tiež zameriava na zachytávanie vody v území či obnoviteľné zdroje energie. Vzniknúť by tak mali takzvané dažďové záhrady. Budovy chce zhotoviteľ vybaviť solárnymi panelmi. Na hranici v budúcnosti zastaveného územia sa už vysadilo takmer 600 stromov, 1 600 kríkov a bylinkové záhrady.

Projekt Nesto
Projekt Nesto. (zdroj: Lucron)

Bývanie aj voľný čas

Novostavby v Petržalke ponúknu rôzne formy bývania. Okrem bytov na predaj pribudne aj nájomné bývanie, tradičné byty v mestských blokoch, viladomy či rodinné domy. K dispozícii bude aj takzvaný co-living. Ide v podstate o zdieľanú formu bývania, kde žije viac obyvateľov v samostatných izbách. Spoločné majú len niektoré miestnosti ako napríklad kuchyňu, obývačku či spoločenskú miestnosť.

Projekt Nesto ponúkne aj špeciálne byty v samostatnom bytovom dome pre seniorov. Tie budú prispôsobené dispozíciami a ergonomickým vybavením, ako aj dostupným zdravotným personálom a asistenčnými službami. V štvrti vyrastú aj štandardné, flexibilné a malorozmerné kancelárie, takzvané hybridné priestory či priestory na vzdelávanie a e-business.

Miestni obyvatelia budú mať k dispozícii aj materskú škôlku a školu. Tieto budovy by mali stáť v oblasti, kde je menej dopravy, viac zelene a dostupná autobusová zastávka. Vedľa školy bude stáť športové centrum. V rámci vybavenosti štvrte v nej vyrastie aj medicínske centrum so všeobecným lekárom, špecialistami či lekárňou.

Na voľný čas budú môcť obyvatelia Nesta využiť námestie, ktoré by sa malo využívať aj na kultúrne, športové či spoločenské podujatia či trhy. Okolo celého územia bude tiež vybudovaný bežecký chodník. Developer plánuje na ploche 2,5 hektára vybudovať aj vnútorné či vonkajšie športoviská.

Projekt Nesto
Projekt Nesto – vyzualizácia. (zdroj: Lucron)

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: