Ubytovňa pre zamestnancov nemocnice Bory bola ešte pred koncom októbra tohto roka skolaudovaná. Lekárom a sestrám pracujúcim v novej nemocnici by to malo uľahčiť prekonať prípadné problémy s hľadaním bývania. Nová nemocnica bude prvou koncovou nemocnicou siete 17 regionálnych nemocníc spoločnosti Svet zdravia, ktorá patrí do holdingu Penta Hospitals International.

Sedempodlažná ubytovňa, ktorá vyrástla v tesnej blízkosti budovy nemocnice, tak doplnila pomaly vznikajúcu mestskú štvrť na severozápade hlavného mesta. Developerská spoločnosť Penta Real Estate v tejto oblasti stavia aj rezidenčné bývanie, ktorého výstavba je rozdelená do viacerých etáp a niektoré sú ešte vo výstavbe. .

Bratislavská štvrť Bory leží medzi dvoma mestskými časťami – Lamač a Devínska Nová Ves. Ide o vzdialenejšie štvrte od centra hlavného mesta. Na Boroch už dlhšie stoja aj komerčné nákupné centrum či retailová zóna s rôznym zameraním. Developer v oblasti zastrešoval aj stavbu materskej školy, ktorá už prevádzkuje bratislavský Lamač. Ten ju získal za symbolickú cenu ešte vlani v lete.

Celá štvrť je napojená na neďalekú diaľnicu D2 smerujúcu do Brna. Rovnako do nej už premáva aj mestská verejná doprava. Developer má v pláne je aj predĺženie električkovej trate z Dúbravky.

Ubytovňa pre lekárov a sestry

Ubytovňa pre zamestnancov má celkovo 102 izieb s kapacitou 194 lôžok. Z toho bude desať izieb v jednolôžkovom štandarde a 92 v dvojlôžkovom. Ubytovňa bude k dispozícii pre sestry i lekárov pracujúcich v nemocnici Bory. Využiť ju budú môcť napríklad lekári, ktorí sa prisťahujú do hlavného mesta, ale spočiatku tu ešte nebudú mať vlastné bývanie. Môže pomôcť aj zamestnancom, ktorí si pri nástupe do práce po škole budú hľadať lacnejšie bývanie.

Na každom obytnom podlaží ubytovne bude 17 izieb, v ktorej sa okrem nábytku a sociálneho zaradenia nachádza aj vybavenie ako malá chladnička, kanvica, TV a sedenie. V rámci každého podlažia bude pre zamestnancov k dispozícii aj spoločná kuchynka, ktorá bude vybavená chladničkami, varnými doskami, mikrovlnnými rúrami a jednou elektrickou rúrou. Kuchynky sú kompletne vybavené a v jedálenskej časti je aj nábytok.

Zamestnanci budú môcť využiť aj prízemie budovy, kde bude napríklad miestnosť na bicykle, vstupná lobby s recepciou, čajovú kuchynku na oddych a prípadné návštevy, ktorá bude mať aj sedenie, prípadne aj práčovňu, kde bude k dispozícii päť práčok a päť sušičiek. Prví nájomníci by sa mohli do ubytovne pre zamestnancov nasťahovať už začiatkom budúceho roka.

Bývanie na predaj

Developer začiatkom mája tohto roka už avizoval, že pripravuje v poradí piatu etapu predaja bytov v rezidenčnej časti projektu Bory Bývanie. Nová etapa vyrastie v centrálnej časti celej zóny Bory, v tesnej blízkosti nákupného centra. Do lokality prinesie 366 bytov, od jednoizbových až po štvorizbové. Do ponuky sa dostanú aj strešné penthousy s terasami. V rámci projektu vznikne 596 podzemných parkovacích miest umiestnených v dvojpodlažnej podzemnej garáži, ktorá prepojí všetkých šesť bytových domov.

Ďalších osem parkovacích miest bude prioritne slúžiť pre potreby dočasného parkovania pre taxi služby, kuriérov alebo donáškový servis. Piata etapa bude napojená aj na blízky cyklochodník a v areáli bytových domov sa počíta aj s umiestnením cyklostojanov. Predpokladaný termín začiatku výstavby je v prvej polovici roka 2024.

Prvé budovy začali rásť pred zhruba šiestimi rokmi a prvá etapa je takmer hotová. Ďalšia etapa Nový Dvor je rozdelená na dve časti, z ktorých prvá je dokončená a druhá je vo výstavbe. Vo výstavbe sú taktiež Promenáda a Na Hrádzi. Ďalšie tri etapy sú podľa Penty v povoľovacom procese. Celkovo má projekt v rámci prvých piatich etáp do lokality priniesť takmer 2 000 bytových jednotiek.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: