Na severozápade hlavného mesta pomaly rastie nová mestská štvrť. Projekt zastrešuje developerská spoločnosť Penta Real Estate, ktorá v tejto oblasti postavila aj novú nemocnicu. Developer začiatkom mája tohto roka už avizoval, že pripravuje v poradí piatu etapu predaja bytov v rezidenčnej časti projektu Bory Bývanie.

V rámci prípravy preto už predložil dokumentáciu na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). Zároveň sú v príprave podklady pre získanie územného rozhodnutia. Ešte v polovici vlaňajšieho apríla tiež začala Penta predávať 306 bytov štvrtej etapy tejto štvrte. Kolaudácia tejto časti je naplánovaná na štvrtý štvrťrok 2023.

Zatiaľ bez cenovky

Nová etapa prinesie do lokality 366 bytov, od jednoizbových až po štvorizbové. Do ponuky sa dostanú aj strešné penthousy s terasami. V rámci projektu vznikne 596 podzemných parkovacích miest umiestnených v dvojpodlažnej podzemnej garáži, ktorá prepojí všetkých šesť bytových domov.

Ďalších osem parkovacích miest bude prioritne slúžiť pre potreby dočasného parkovania pre taxi služby, kuriérov alebo donáškový servis. Piata etapa bude napojená aj na blízky cyklochodník a v areáli bytových domov sa počíta aj s umiestnením cyklostojanov.

Predpokladaný termín začiatku výstavby je v prvej polovici roka 2024. Piata etapa vyrastie v centrálnej časti celej zóny Bory, v tesnej blízkosti nákupného centra. Ceny pri bytových jednotkách a penthousoch ale developerská firma zatiaľ neprezradila.

Bory Bývanie
Výstavba bytových domov v rezidenčnom projekte Bory Bývanie. (Foto: Miroslav Homola)

Posledné byty v ponuke

Byty v prvých štyroch etapách sú už takmer vypredané alebo predrezervované. Napríklad v rámci štvrtej etapy je voľných posledných 24 bytových jednotiek. Developer cenovku pri obsadených bytoch už nezverejňuje. Najdrahší voľný byť v štvrtej etape stojí vyše 281-tisíc eur. Ide o trojizbový byt s výmerou takmer 84 metrov štvorcových. Najlacnejší z nich, ktorý je označený ako 1,5-izbový, stojí vyše 153-tisíc eur.

Z predchádzajúcich dvoch etáp predaja zostalo v ponuke ešte desať bytových jednotiek. Najdrahší z nich je trojizbový byt za vyše 274-tisíc eur s rozlohou takmer 79 metrov štvorcových. Najlacnejší voľný byt stojí cez 152-tisíc eur. Ide o jednoizbový byt s rozlohou necelých 35 metrov štvorcových. Termín dokončenia je koniec tohto roka a druhý štvrťrok 2023.

Prvú etapu projektu na Boroch tvorí deväť bytových domov s jednotkami, ktoré už majú svojich majiteľov. Jej prvá fáza bola dokončená ešte v roku 2018. Zvyšok je takmer dokončený a podľa developera je vo výstavbe posledný bytový dom. Prvé domy začali stavať ešte v roku 2016.

Kde bude nová štvrť a čo v nej vyrastie

Bratislavská štvrť Bory leží medzi dvoma mestskými časťami – Lamač a Devínska Nová Ves. Ide o vzdialenejšie štvrte od centra hlavného mesta. Na Boroch už dlhšie stoja aj komerčné nákupné centrum či retailová zóna s rôznym zameraním.

Bytové domy postupne rastú aj okolo nemocnice, ktorá je momentálne vo výstavbe a jej otvorenie je naplánované na začiatok roka 2023. Developer v oblasti zastrešoval aj výstavbu materskej školy, ktorá je už v prevádzke. Na starosti ju má bratislavský Lamač, ktorý ju získal za symbolickú cenu ešte vlani v lete.

Bory Bývanie
Výstavba bytových domov v rezidenčnom projekte Bory Bývanie. (Foto: Miroslav Homola)

Rezidenčná časť na bratislavských Boroch je rozdelená do viacerých etáp. Prvé budovy začali rásť pred zhruba šiestimi rokmi a prvá etapa je takmer hotová. Ďalšia etapa Nový Dvor je rozdelená na dve časti, z ktorých prvá je dokončená a druhá je vo výstavbe.

Vo výstavbe sú taktiež Promenáda a Na Hrádzi. Ďalšie tri etapy sú podľa Penty v povoľovacom procese. Celkovo má projekt v rámci prvých piatich etáp do lokality priniesť takmer 2 000 bytových jednotiek.

Celá štvrť je napojená na neďalekú diaľnicu D2 smerujúcu do Brna. Rovnako do nej už premáva aj mestská verejná doprava. Developer má v pláne je aj predĺženie električkovej trate z Dúbravky.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: