Senec je mestečko, ktoré rastie populačne aj do šírky. Mesto, ktoré je od Bratislavy vzdialené len 20 kilometrov, malo v roku 2001 niečo cez 15-tisíc obyvateľov, vlani už bolo Senčanov viac ako 20-tisíc. Ich počet neustále rastie najmä vďaka prisťahovalcom z celého Slovenska. Kto si nemôže dovoliť bývanie v Bratislave, často volí Senec aj vďaka neďalekým Slnečným jazerám.

V Senci sa stavia vo veľkom a pribúdajú tam jednak obytné aj rodinné domy, ale aj celé nové štvrte. V posledných rokoch sa mesto rozširovalo smerom na Trnavu. Najnovšie sa toto mesto rozrastie smerom k dedine Veľký Biel a k logistickým skladom. Investor Senec Development tu plánuje postaviť stovky domov aj bytov v lokalite Senec – Margovo pole. Pre tohto developera z Nitry je to prvý investičný zámer v tomto meste.

Enviroportál na konci marca zverejnil správu o hodnotení tohto projektu v rámci územného plánu mesta Senec. Verejnosť môže teraz pripomienkovať správu o hodnotení činnosti najneskôr do 30 dní.

V Senci majú pribudnúť stovky domov a bytov. Rieši sa, či neskolabuje doprava
V lokalite Senec – Margovo pole majú vyrásť stovky bytov a domov (Vizualizácia: Senec Development)

Nová veľká štvrť na obzore

Nová výstavba je naozaj ambiciózna. Na poli medzi mestom, cestou vedúcou na diaľnicu D1 a obcou Veľký Biel majú vyrásť stovky nových rodinných domov a osem štvorpodlažných bytoviek s ďalšími stovkami bytov. Zastavať sa má viac ako 38 hektárov pôdy.

Rodinné domy majú byť individuálne (198), dvojdomy (67), radoviek má byť 75 a trojdomov len štyri. V bytovkách má pribudnúť viac ako 400 bytov. Clekovo má vzniknúť skoro 1500 parkovacích miest pri obytných blokoch. Ďalšie parkovanie vznikne pri retaili a parku.

Okolie Senca v smere na obrovský logistický park za diaľnicou sa tak bude zahusťovať. V susedstve plánovanej novej štvrte už existuje individuálna domová výstavba s názvom Malý Biel, hoci táto časť patrí do Senca. Problém tejto staršej štvrte je, že priamo za domami sú už skladové haly, kde denno-denne jazdia kamióny.

Nová štvrť by mala byť od tohto hluku viac izolovaná, pretože Margovo pole je od logistiky vzdialenejšie ako staršia zástavba.

V Senci majú pribudnúť stovky domov a bytov. Rieši sa, či neskolabuje doprava
Zdroj: Senec Development

Hrozba kolapsu dopravy sa zisťuje

Otázne je, či malé mesto zvládne dopravne utiahnuť nový projekt so stovkami bytov, tisíckami obyvateľov a stovkami áut. Už dnes sa na výjazde zo Senca smerom na D1 tvoria v špičkách zápchy a dlhé kolóny. Mesto sa dopravného kolapsu neobáva.

„Územie je navrhované prevažne na výstavbu rodinných domov a len malá časť územia na nízkopodlažnú bytovú zástavbu,“ vraví hovorkyňa Senca Martina Ostatníková.

Výstavba podľa nej bude možná až na základe dopravno-kapacitného posúdenia, ktoré preukáže, či dopravný systém vrátane križovatiek zvládne dopravu z navrhovanej zástavby.

Developer má výhodu v tom, že pre vybudovanie tohto projektu nie je nutné zmeniť územný plán mesta Senec, pretože toto územie je už schválené na využitie na bývanie. Podmienkou je len obstaranie územného plánu zóny Margovo pole, ktorý je už na enviroportáli.

Kedy sa začne stavať, nie je zatiaľ jasné, i keď v pláne zóny sa uvádza začiatok už v marci tohto roka. Podľa hovorkyne Senca Martiny Ostatníkovej bude realizácia projektu možná až po schválení územného plánu zóny, ktorý je v súčasnosti v procese obstarávania. Ukončenie výstavby je naplánované o päť rokov v roku 2028.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: