Ohňostroje či petardy, ktoré sú pre mnohých ľudí tradične spojené s príchodom Nového roka, môžu poškodiť zaparkované vozidlá. Tento rok bude pravdepodobne pred panelákmi na sídliskách parkovať viac áut ako po minulé roky, keďže sa obmedzila mobilita a väčšina ľudí bude oslavovať koniec roka doma.


„Stále viac vozidiel parkuje na spoločných parkoviskách, napríklad na sídliskách. Práve škody bez známeho vinníka sú čoraz bežnejšie,“ upozorňuje Vladimír Guštafik zo spoločnosti Business Lease Slovakia. Najbezpečnejším riešením je podľa neho vyhnúť sa tomu, aby vozidlo zostalo na spoločnom nestráženom parkovisku, respektíve na kritickom mieste, kde hrozia škody. Napríklad, kde počas silvestrovskej noci môžu vychádzať ľudia, aby si oslavy spestrili hádzaním petárd, delobuchov, ohňostrojov a iných druhov pyrotechniky, alebo pod vplyvom alkoholu úmyselne poškodili, zdemolovali či inak zničili vozidlo.

„Vyhnite sa aj parkovaniu pod oknami, kde pyrotechniku môžu vyhadzovať ľudia z okien. Okrem toho v prípade nepriazne počasia, napríklad silného vetra, hrozí zosuv časti strechy a pri mrazivom počasí a snežení zas pád snehu a cencúľov zo striech. Veľkým rizikom je aj ponechanie vozidla na odľahlom mieste, ktoré je ideálnym miestom pre zlodejov. Najbezpečnejšie je tak mať vlastnú garáž, kde vozidlo zaparkujete, prípadne ak máte služobné vozidlo, zaparkovať ho vo firemnej garáži. Ak to nie je možné, zvoľte iné bezpečné miesto,“ radí Guštafik.

Ak už k poškodeniu auta príde, majiteľovi nepomôže povinné zmluvné poistenie. To kryje len škody, ktoré auto spôsobí inému účastníkovi cestnej premávky. Vo výhode sú ľudia, ktorí majú uzatvorené aj havarijné poistenie. „Kvalitné havarijné poistenie kryje aj škody vzniknuté neznámym vozidlom alebo osobou. A to aj pri parkovaní alebo cúvaní na parkovisku, krádeži vozidla či jeho časti, pri živelných udalostiach a podobne,“ dodal Guštafik.