V závere roka ceny komodít rastú. Okrem slabého dolára sa pod to podpísal aj optimizmus spojený s vakcínou proti koronavírusu či schválenie balíčka vládnej pomoci v USA a pokračujúca podpora centrálnych bánk.

„Tento stav dokazuje, ako paradoxná situácia dnes panuje na finančných trhoch. Investori započítavajú do cien svetlé zajtrajšky, kým súčasnosť aj naďalej ťaží nepríjemná epidemická situácia. Platí to najmä na severnej pologuli, kde zimné počasie sťažuje zdravotnú situáciu a nádeje sa upierajú k prvým jarným mesiacom,“ vraví komoditný analytik Saxo Bank Ole Hansen.

Aj keď Bloomberg Commodity v poslednom štvrťroku vykázal rast o deväť percent, pri pohľade na výsledky od začiatku roka, je stále v mínuse. „Dôvodom je najmä prepad cien energií v prvých mesiacoch pandémie. Vyhliadky na budúci rok sú však priaznivé,“ tvrdí Hansen.

Záujem o komodity podľa neho ženie nahor transformácia hospodárstva smerom k zelenej ekonomike, čo zvyšuje dopyt po priemyselných kovoch vrátane striebra. „Ďalším faktorom je oživenie dopravy, ktoré zvyšuje dopyt po palivách. Ceny poľnohospodárskych komodít zas tlačí nahor nie práve vydarená úroda v tomto roku,“ hovorí Hansen.

Rastú takmer všetky komodity. „Meď je napríklad na najvyšších hodnotách za uplynulých sedem rokov. Striebro sa za týždeň posilnilo o sedem percent. Zlato má nakročené k najlepšiemu roku za uplynulú dekádu s cenou 1 900 dolárov, teda blízko doterajším rekordným hodnotám. Rast dopytu po kovoch tak bol tento rok najsilnejší za uplynulých desať rokov,“ vysvetľuje Hansen.

Kým v minulosti ponuka komodít stihla uspokojovať rastúci dopyt, v nasledujúcom roku to nemusí platiť. „Produkcia totiž trpí nedostatkom investícií, takže nemusí stíhať uspokojovať nárast dopytu. Na budúci rok preto môžeme čakať napríklad rast cien medi, platiny a sóje,“ tvrdí Hansen.

Cena ropy vďaka pozitívnym vyhliadkam na skorý koniec pandémie prvýkrát od marca vyskočila nad 50 dolárov. V tomto roku však dopyt po rope klesol o 9,2 milióna denne. Aj keď sa v budúcom rok očakáva nárast o 5,8 milióna barelov, stále to nevyrovná tohtoročný prepad. Hansen predpokladá, že cena ropy sa preto bude pohybovať okolo úrovne 50 dolárov až kým nepríde k citeľnému zvýšenie dopytu.