Českí horolezci Jakub Vlček a Petr Macek sa minulý týždeň vybrali na pakistanskú horu Rakapoši. Vystúpili na vrchol vo výške 7 788, no pri zostupe nastali problémy. Zachraňovať ich musela armáda s pomocou dvoch vrtuľníkov. Záchrana pre zlé počasie trvala niekoľko dní. Český denník MF Dnes teraz informoval, že poisťovňa Uniqa, v ktorej boli horolezci poistení, odmieta záchrannú akciu preplatiť.


Poisťovňa tvrdí, že horolezci porušili podmienky zmluvy. Podľa poisťovne sa hora Rakapoši nachádza v oblasti, ktorá je na internetovej stránke ministerstva zahraničných vecí označená ako nedoporučená, respektíve zakázaná. „V oblastiach, ktoré orgán štátnej správy z rôznych dôvodov určí ako nedoporučené či zakázané, cestovné poistenie neplatí. Je to zreteľne uvedené v poistných podmienkach a platí to všeobecne pre všetky cesty do cudziny,“ povedala pre MF DNES hovorkyňa poisťovne Uniqa Eva Svobodová.

Okrem toho horolezci mali porušiť aj pakistanské právne normy. Na to, aby mohli ísť na túto hora, potrebovali povolenie pakistanských úradov, čo podľa poisťovne takisto spadá medzi výluky poistenia. Horolezci síce o toto povolenie požiadali, no úrady im ho včas nevydali.