Koncoročné odmeny plánuje tento rok vyplatiť 54 percent firiem na Slovensku. Z nich 31 percent pošle zamestnancom rovnakú sumu ako v minulosti a 23 percent im zaplatí menej. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Datank pre ČSOB na reprezentatívnej vzorke 400 živnostníkov a firiem.

Vianočné odmeny by tento rok malo dostať 17 percent zamestnancov malých firiem, 48 percent zamestnancov stredne veľkých a 64 percent zamestnancov veľkých spoločností. Najväčší podiel firiem, ktoré vyplatia koncoročné odmeny, je z oblasti spracovateľského priemyslu (77 % zamestnávateľov v sektore plánuje vyplatiť odmeny) a oblasti poľnohospodárstva, lesníctva a rybolovu (73 % zamestnávateľov v sektore plánuje vyplatiť odmeny).

Odmeny tento rok úplne zrušilo 15 percent zamestnávateľov. Ide najmä o stredne veľké a veľké firmy. Medzi nimi dominujú najmä podnikatelia, ktorí pôsobia v ubytovacích službách a stravovaní. V tomto sektore zrušilo koncoročné odmeny až 39 percent opýtaných.

Prieskum pre ČSOB ukázal aj to, že pre pandémiu pristúpilo k plošnému zníženiu platov osem percent zamestnávateľov, pričom 11 percent platy naopak plošne zvýšilo.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: