Pandémia koronavírusu zvýšila využívanie internetu. Podľa Eurostatu v posledných troch mesiacoch internet použilo 90 percent Slovákov. Oproti roku 2019 je to o sedem percentuálnych bodov viac. Počet ľudí, ktorí internet nikdy nepoužili, klesol z dvanástich na sedem percent.

„Pri pohľade na detailnejšie dáta však narážame na výrazné regionálne rozdiely medzi jednotlivými oblasťami Slovenska. Napríklad, zatiaľ čo v Bratislavskom kraji nikdy internet nepoužili iba štyri percentá ľudí, na východe Slovenska je to dvojnásobok. To sa odráža aj na podiele domácností, ktoré nemajú zriadený prístup na internet – v hlavnom meste a jeho okolí je to každá desiata domácnosť, na východe Slovenska je to približne každá šiesta,“ vraví analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

Podobné rozdiely podľa neho vidíme aj pri využívaní internetu na rôzne aktivity ako predaj tovarov a služieb prostredníctvom internetu, ktoré takisto častejšie využívajú ľudia v Bratislavskom kraji. Ešte výraznejšie rozdiely sú pri využívaní bankových služieb. „Podľa dát využíva internetbanking až 68 percent ľudí v Bratislavskom kraji, čo predstavuje výrazný náskok oproti ostatným regiónom. Druhým v poradí je Stredné Slovensko (61 %), nasleduje Východné Slovensko (57 %) a napokon Západné Slovensko (54 %). Opäť môžeme vidieť aj vplyv pandémie, ktorá posilnila využívanie digitálnych bankových služieb najmä v hlavnom meste a jeho okolí, kde sme zaznamenali medziročný nárast až o 12 percentuálnych bodov, zatiaľ čo v ostatných oblastiach bol nárast najviac šesťbodový,“ tvrdí M. Horňák.