Slovenská komora exekútorov (SKE) upozorňuje ľudí, aby sa „v dnešnej vážnej ekonomickej a sociálnej situácii“ pred Vianocami zbytočne nezadlžovali. Neuvážené dlhy pod vplyvom emócií môžu podľa SKE viesť v budúcnosti k vážnym finančným problémom, ktoré sa neraz končia až exekúciou, uviedla komora v tlačovej správe.


„Žijeme v ťažkých časoch s vážnymi ekonomickými hrozbami, akými sú výrazne rastúca inflácia či náhle zmeny na finančných trhoch. Občania sa môžu nečakane ocitnúť vo finančných problémoch, ktoré by v pokojných časoch inak zvládli. Nesplácaný úver ich potom môže doviesť až k exekúcii. Všetky dlhy totiž raz treba splatiť a veriteľov nebude zaujímať, že o ne dlžníci požiadali pod vplyvom emócií a v túžbe urobiť radosť svojim najbližším,“ povedal prezident SKE Miroslav Paller.

Exekútori tiež upozorňujú, že aj kvôli doterajším nízkym úrokovým sadzbám sa slovenské domácnosti v posledných rokoch stále viac zadlžujú. Podiel na tom majú podľa nich aj emotívne reklamné kampane, ktoré prezentujú pôžičky na vykrytie vianočných nákladov ako niečo prirodzené.

U exekútora pritom nemusí skončiť len samotný dlžník, ale aj ručiteľ. „Ľudia neraz podceňujú záväzky, ktoré na seba preberajú v prípade ručenia za pôžičku. Vnímajú to ako priateľskú či rodinnú službu, viac formalitu ako hrozbu skutočného záväzku. Ostanú potom prekvapení, keď od nich veriteľ začne reálne požadovať splatenie dlhu za nesplácajúceho dlžníka,“ dodal M. Paller.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: