Urobili ste zo súdnych exekútorov zločincov, ktorí podľa vlastnej svojvôle berú ľuďom peniaze, napísala Slovenská komora exekútorov (SKE) v otvorenom liste pre ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina).


Ten po pondelkovom zasadnutí tripartity, ktorá riešila aj exekučné zmeny v legislatíve, na sociálnej sieti napísal, že „dnes majú exekútori obrovskú moc nad ľuďmi. Z výplaty strhnú takmer všetky peniaze a nenechávajú nič na živobytie.”

Exekútori ďalej píšu, že ak napríklad dlžník, zarábajúci minimálnu mzdu, vyživuje manželku a dve deti, na splácanie dlhov odvedie mesačne čiastku 35 eur. Ak zarába mesačne 1 000 eur v hrubom, odvedie 157 eur.

„Toto sú tie všetky peniaze, pán minister? Prvoplánovosť a čistú politickú podstatu vášho výroku pre mňa potvrdzuje fakt, že ste vaše slová napísali po rokovaní tripartity, ktorá s exekučnými zrážkami nemá vôbec nič spoločné,” odkázal ministrovi prezident SKE Miroslav Paller.

Návrh na zmeny v exekúciách predložil rezort spravodlivosti a reflektuje na záväzok v programovom vyhlásení súčasnej vlády. Ľuďom s exekúciou by malo podľa návrhu zostať viac peňazí zo mzdy či iných príjmov.

Chránená suma by stúpla zo sto na 140 percent životného minima. Išlo by tak o sumu 305,28 eura, ktorá by bola pred exekúciou chránená. Ďalších 25 percent z tejto sumy navyše im bude musieť zostať, ak sa starajú napríklad o dieťa. Materálom by sa mala vláda zaoberať na budúci týždeň.