Realizačné ceny nehnuteľností na bývanie v priebehu tretieho štvrťroka 2021 zrýchlili svoje tempo rastu. Ceny, za ktoré sa nehnuteľnosti skutočne predali, boli medziročne vyššie o 8 percent. Rast cien bol výrazne vyšší ako v predošlých dvoch štvrťrokoch tohto roka a dostal sa na úroveň rastov v minulom roku. V porovnaní s jarnými mesiacmi boli ceny vyššie o 4,7 percenta. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR.

Na aktuálne čísla reagoval aj Inštitút urbánneho rozvoja (IUR), podľa ktorého tlačí ceny nehnuteľností určených na bývanie do „rekordných výšin“ nedostatok nových bytov. Iba v hlavnom meste v súčasnosti podľa IUR chýba približne 40-tisíc bytov, pričom v roku 2020 súhlasné záväzné stanovisko získalo v Bratislave len 1 957 bytových jednotiek. Je to o 1 000 menej ako skolaudovaných bytov za rovnaké obdobie.

„Takýto stav len otvára nožnice v dostupnosti bývania, ktorá sa neustále zhoršuje. Nevyhnutnou podmienkou pre zmiernenie rastu cien bytov identifikuje IUR v prijatí novej a kvalitnej stavebnej legislatívy, ktorá skvalitní územné plánovanie, ako aj zjednoduší a zrýchli administratívne a povoľovacie procesy,“ tvrdia odborníci z IUR.

Rast cien je podľa IUR podporený aj dopytom – lacné peniaze, obavy ľudí z inflácie a snaha investovať preto práve do bytov, ale aj reálna potreba zabezpečiť si bývanie. Na druhej strane je obmedzená ponuka, kedy byty chýbajú práve tam, kde je dopyt najvyšší. Príkladom toho je Bratislava.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: