Chystáte sa kúpiť byt na prenájom? Investícia do bytu, ktorý bude nový majiteľ prenajímať, sa viac oplatí v Bratislave ako napríklad v Prahe či vo Viedni. Kým návratnosť investície do bytu na prenájom v hlavnom meste Slovenska je na európskom priemere, Praha a Viedeň sú na chvoste rebríčka. Ukázala to analýza spoločnosti ProfitLevel.

Návratnosť investície v Bratislave je podľa jej výsledkov na úrovni 26 rokov. Z európskeho porovnania návratnosti investície do bytu na prenájom vyšlo najhoršie chorvátske mesto Dubrovník so 42 rokmi. V gréckych Aténach či španielskej Valencii sa investícia vráti už za 17 rokov.

Analýza porovnávala ceny v 17 európskych hlavných mestách a dovolenkových letoviskách. Medzi mestami s najdlhšou návratnosťou sa okrem Dubrovníka ocitli aj Mníchov (38 rokov), Viedeň (37 rokov) a ako najdrahšie mesto z krajín V4 aj Praha (35,5 roka).

Naopak, investícia do bytu na prenájom sa po Valencii a Aténach najviac oplatí v Marseille (takmer 22 rokov), Barcelone (22,5 roka) a na Gran Canaria na Kanárskych ostrovoch (23 rokov). Bratislava s 26 rokmi sa ocitla v strede poľa medi slovinskou Ľubľanou (25,6 roka) a Milánom (27,5 roka).

Ceny nehnuteľností rástli

V hlavnom meste Slovenska pritom vlani ceny novostavieb prudko rástli. Podľa spoločnosti Bencont Investment byty dosiahli koncom roka 2021 priemernú cenu 4 256 eur za meter štvorcový vrátane dane, pričom ide o medziročný rast o 18,4 percenta. Vysoký rast cien rezidenčných nehnuteľností počas pandémie ovplyvnila aj zmena štruktúry ponuky a dopytu.

Jedným z kľúčových faktorov bol podľa analýzy dopyt po bytoch ako investícii. Vývoj však nebol vo všetkých atraktívnych európskych mestách a turistických lokalitách rovnaký. Cenovky bytov v strednej Európe rastú už dlhšie výrazne vyšším tempom ako ceny nájmov. Rozdiel zvýraznila ešte pandémia v roku 2020, kedy napríklad ceny nájmov na Slovensku dočasne klesli.

„Výsledkom tohto vývoja je, že v strednej Európe je návratnosť bytov dlhšia ako v turisticky atraktívnych krajinách južnej Európy. Na juhu Európe vrátane ostrovov ako Kréta či Kanárske ostrovy sa cena investície vráti z prenájmu pomerne rýchlo,“ zhodnotila analytička ProfitLevel Lucia Žárska s tým, ženávratnosť je lepšia napriek tomu, že hlavná sezóna zaberá len pomerne malú časť celého roka.

Aké sú ceny nájmov

Ešte podľa štatistík Bencont Investment z konca vlaňajšieho leta dosiahlo priemerné nájomné v Bratislave 812 eur za mesiac. Najdrahšími na prenájom boli jednoizbové byty, ktoré sa v priemere ponúkali za 15 eur za meter štvorcový.

Za nimi nasledovali dvojizbové byty s cenou 12,9 eura za meter štvorcový pričom troj-, štvor- a päťizbové byty sa v priemere ponúkali zhruba za 11,5 eura za meter štvorcový.

Z pohľadu okresov bol najdrahší okres Bratislava I, čo je v podstate mestská časť Staré Mesto. Napríklad mesačné nájomné v dvojizbovom byte v tejto časti mesta stojí 763 eur. V okrese Bratislava V je cena za rovnakých okolností na úrovni 635 eur mesačne.

Zaujímavosťou tiež je, že rozdiel medzi bratislavským okresom I a ostatnými bratislavskými okresmi je pri nájme podstatne nižší ako v prípade cien bytov. Pri nájmoch je to 13 percent, pri predaji 31 percent.