Podnikatelia si pri preverovaní bankových účtov na portáli finančnej správy (PFS) nemusia robiť snímku obrazovky, čiže takzvaný printscreen. Upozornila na to Finančná správa SR.

Daniari totiž evidujú dátum začatia používania bankového účtu používaného na podnikanie. Samotné vyhľadávanie v zozname uľahčuje aj dostupné API rozhranie. Finančná správa prostredníctvom neho eviduje už takmer 200-tisíc prístupov zo strany používateľov rôznych ekonomických softvérov.

Podnikatelia si od 1. januára 2022 môžu na portáli finančnej správy overiť, či platia za tovar alebo službu na účet, ktorý dodávateľ oznámil ako účet používaný na podnikanie. Zoznam bankových účtov, ktoré nahlásili platitelia dane z pridanej hodnoty (DPH), nájdu na portáli finančnej správy. Práve pri preverovaní účtu pritom nie je potrebné robiť už spomínaný printscreen.

Povinnosť oznamovať finančnej správe čísla tuzemských aj zahraničných bankových účtov, ktorý bude platiteľ dane používať na podnikanie, ktoré je predmetom DPH, zaviedla vlaňajšia novela zákona o dani z pridanej hodnoty. Klientom má priniesť viaceré benefity, najmä v podobe zníženia rizika potenciálneho ručenia za neodvedenú DPH.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: