Ako sa počíta dávka v nezamestnanosti 2025? Skutočná výška dávky v nezamestnanosti sa počíta z hrubej mzdy. Nárok na ňu majú len zamestnanci. Živnostníci si poistenie v nezamestnanosti povinne neplatia, ale môžu sa naň prihlásiť dobrovoľne.
Pri tejto dávke je stanovená aj maximálna hranica. Maximálna dávka v nezamestnanosti sa počíta z dvojnásobku priemernej mzdy. To znamená, že najviac peňazí dostanú tí ľudia, ktorí zarábali aspoň 2 860 eur. Najvyššia dávka sa určuje na 30 a 31 dní.
Dávka v nezamestnanosti 2025: Výpočet a maximálna suma
- Výpočet dávky v nezamestnanosti sa odvíja od denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.
- Pri zamestnancoch je na výpočet dávky v nezamestnanosti potrebná hrubá mzda, z ktorej platia sociálne odvody.
- Pri dobrovoľne poistených je na výpočet dávky v nezamestnanosti potrebný vymeriavací základ.
- Dávka v nezamestnanosti sa poskytuje za dni a jej výška je 50 % denného vymeriavacieho základu.
- Na výpočet dávky v nezamestnanosti je potrebný súčin denného vymeriavacieho základu, čísla 0,5 a počtu dní v mesiaci.
- Denný vymeriavací základ má aj svoju maximálnu hranicu. Denný vymeriavací základ v druhom polroku roku 2024 a v prvom polroku 2025 je najviac vo výške 94,0274 eura.
- Maximálna suma dávky v mesiaci, ktorý má 31 dní, je teda 1 457,50 eura a v mesiaci, ktorý má 30 dní, jej maximálna výška dosahuje 1 410,50 eura.
- Na maximálne dávky majú nárok zamestnanci, ktorí zarábajú aspoň 2 860 eur, alebo dobrovoľne poistení, ktorý z rovnakého vymeriavacieho základu platia poistenie v nezamestnanosti.
- Vypočítajte si dávku v nezamestnanosti na jednoduchej kalkulačke
Dávka v nezamestnanosti 2025 (tabuľka):
Dávka | Od 1. júla 2024 do 30. júna 2025 |
---|---|
Maximálne dávky v nezamestnanosti za 30 dní | 1 410,50 eura |
Maximálne dávky v nezamestnanosti za 31 dní | 1 457,50 eura |
Dávka v nezamestnanosti 2025: Kto má nárok na poberanie
- Nárok na dávku v nezamestnanosti má poistenec, ktorý je v evidencii uchádzačov o zamestnanie na úrade práce. Nárok má iba povinne poistená osobu v nezamestnanosti.
- Povinné poistenie v nezamestnanosti vzniká aj na základe dohôd o vykonaní práce a dohôd o pracovnej činnosti s pravidelným mesačným príjmom.
- Nárok má aj poistenec, ktorý sa prihlásil na dobrovoľné sociálne poistenie a platí odvody za poistenie v nezamestnanosti.
- Poistenec musí v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie byť poistený v nezamestnanosti najmenej 730 dní.
- Úrad práce, ktorý dávku zastrešuje, nepozerá na to, akým spôsobom bol skončený pracovnoprávny vzťah, alebo z akého dôvodu je poistenec na úrade práce.
- Pri dávke v nezamestnanosti tiež. nezáleží na tom, či bol pracovný pomer dohodnutý na neurčitý alebo určitý čas.
- O dávku sa žiada v Sociálnej poisťovne alebo na úrade práce ako súčasť žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
- Ak bude niekto o dávku žiadať v Sociálnej poisťovni, je nevyhnutné uviesť aj dátum zaradenia do evidencie uchádzačov o prácu.
Dávka v nezamestnanosti 2025: Kedy sa zastaví vyplácanie
- Dávka sa poberá odo dňa zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie a poberá sa spravidla maximálne 6 mesiacov.
- Ak poistenec poberá nemocenské, materské, ošetrovné alebo rodičovský príspevok, poberanie dávky v nezamestnanosti sa prerušuje.
- Nárok zaniká dňom:
- vyradenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie,
- uplynutím podporného obdobia šiestich mesiacov,
- dňom priznania dôchodku,
- dňom smrti poistenca,
- alebo jednorazovým vyplatením 50 percent dávky v nezamestnanosti za zostávajúcu časť podporného obdobia.
- Evidovať sa na úrade práce v prípade straty zamestnania, či hľadania novej práce, je možné aj prostredníctvom webového portálu slovensko.sk.
- Ľudia sa tam môžu zaregistrovať do evidencie uchádzačov o zamestnanie či poslať žiadosť o sprostredkovanie vhodného zamestnania.
- Medzi hlavné výhody registrácie na úrade práce patrí to, že uchádzač o zamestnanie nemusí platiť zdravotné poistenie, ale bude ho za neho platiť štát.
- Štát mu poskytne aj pomoc pri hľadaní práce, výmenou za to si uchádzač musí aktívne hľadať zamestnanie.
Prečítajte si ďalšie články na túto tému: