Čoraz viac firiem ale aj súkromných osôb čelí pri ransomvérom útoku dileme, či majú zaplatiť vydieračom výkupné, aby im znovu sprístupnili dáta. Celosvetový prieskum spoločnosti Cybereason ukazuje, že platiť sa v tomto prípade nevypláca.

Podľa tohto prieskumu až 80 percent obetí, ktoré zaplatili výkupné, útočníci napadli znovu. Až 68 percent z nich čelilo útokom už do jedného mesiaca. Z prieskumu takisto vyplýva, že pri druhom pokuse si útočníci vypýtali viac peňazí.

Hlavný konzultant spoločnosti Progress a riaditeľ Synapsa Networks Roman Čupka vraví, že firmy a verejná správa sa často rozhodnú zaplatiť útočníkom, aby mohli znovu fungovať a aby zabránili výpadkom tržieb. Odstávky môžu zároveň v niektorých prípadoch ohroziť zdravie a životy ľudí.

„Ochota obetí platiť je pochopiteľná, keďže takéto útoky zvyčajne ovplyvnia prevádzkyschopnosť, finančné ukazovatele a neraz aj reputáciu organizácie. Štatistiky aj skúsenosti z praxe však potvrdzujú, že spoliehať sa na zaplatenie výkupného je veľmi krátkozraké a v skutočnosti sa tým organizácia vystavuje ešte väčšiemu riziku budúcich útokov,“ vraví R. Čupka.

Z prieskumu neziskovej organizácie ISC2, najväčšieho združenia odborníkov na kybernetickú bezpečnosť, vyplýva, že že väčšina obetí (62,9 %) ransomvérového útoku v predchádzajúcich 12 mesiacoch útočníkom zaplatila.

„Aj na Slovensku niektoré organizácie kalkulujú s tým, že sa útoku ransomvérom vyhnú a ak by sa im predsa prihodil, zaplatia výkupné z peňazí ušetrených za zálohovanie a zvýšenie bezpečnosti. Takáto stratégia sa však už mnohým vypomstila a keďže útoky ransomvérom kombinujú nízke riziká s veľkými potenciálnymi výnosmi, budú aj naďalej patriť k najobľúbenejším taktikám kybernetických podvodníkov a hackerov,“ tvrdí R. Čupka.

Odborník na kybernetickú bezpečnosť organizáciám namiesto platenia výkupného radí investovať do troch základných preventívnych pilierov bezpečnosti – do technológií, do procesov a najmä do ľudí, ale mať taktiež renomovaného partnera pre kybernetickú bezpečnosť.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: