Ekonomická nálada na Slovensku bola v apríli tohto roka oproti predchádzajúcemu mesiacu výrazne optimistickejšia. Pri medzimesačnom raste o osem bodov dosiahol sezónne upravený indikátor ekonomického sentimentu (IES) úroveň 98,4, najvyššiu za posledných desať mesiacov. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Atmosféra sa zlepšila u podnikateľov aj u spotrebiteľov. Medzi podnikateľmi zároveň v apríli kladné hodnotenia prevýšili negatívne v obchode, službách, priemysle a po takmer piatich rokoch dokonca aj v stavebníctve. U spotrebiteľov síce naďalej prevažovali negatívne hodnotenia, ale aj tu došlo k výraznému zlepšeniu nálady.

Indikátor dôvery v priemysle rástol o desať bodov na hodnotu 3,7. Indikátor dôvery v službách medzimesačne vzrástol o päť bodov na hodnotu štyri. Indikátor spotrebiteľskej dôvery dosiahol -21,2, medzimesačne sa zvýšil o 8,9 bodu, čo bol najrýchlejší rast od apríla 2021. Indikátor dôvery v obchode stúpol oproti marcu o 5,4 bodu na hodnotu 12,7. Sezónne upravený indikátor dôvery v stavebníctve oproti predchádzajúcemu mesiacu vzrástol o 11,5 bodu na hodnotu tri.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: