Americká centrálna banka v stredu ponechala základnú sadzbu na úrovni 4,25‑4,5 percenta, hoci prezident Donald Trump ju opakovane vyzýval na zníženie. Rozhodnutie, pri ktorom dvaja z dvanástich členov výboru hlasovali za štvrťbodové uvoľnenie, vyvolalo okamžitú reakciu na finančných trhoch. Informoval o tom denník Financial Times.

Index S&P 500 obrátil popoludňajšie zisky a krátko po tlačovej konferencii šéfa Fedu klesol o 0,3 percenta, technologický Nasdaq o 0,1 percenta. Výnos dvojročných štátnych dlhopisov citlivý na očakávania sadzieb vyskočil na 3,94 percenta a dolárový index sa vyšplhal na najvyššiu úroveň tohto roka. Obchodníci preto podľa FT zredukovali stávky na dve zníženia sadzieb v októbri a očakávajú, že k prvému zníženiu príde až v decembri.

Predseda Fedu Jay Powell obhajoval rozhodnutie slovami: „Máme mandát a tým je maximálna zamestnanosť a cenová stabilita.“ Dodal, že „na trhu práce vidíme riziko oslabovania v nasledujúcich mesiacoch“, no ekonomika sa zatiaľ nespráva tak, akoby ju politika výrazne brzdila. Powell tiež zdôraznil, že „neberieme do úvahy fiškálne potreby federálnej vlády; žiadna centrálna banka vyspelého štátu to nerobí.“

Hlasovanie však odhalilo najväčšiu roztržku v Rade guvernérov od roku 1993. Christopher Waller a Michelle Bowman podporili zníženie o 25 bázických bodov. Dvojica argumentovala miernym ochladením spotreby a neistotou okolo vplyvu nových ciel na infláciu.

Trump ešte minulý týždeň osobne navštívil sídlo Fedu a kritizoval Powella za výdavky na rekonštrukciu budovy, čím zvýšil politický tlak na znižovanie sadzieb. Powell v reakcii zopakoval, že menová politika zostáva nezávislá od Bieleho domu.

Podľa Ashisha Shaha z Goldman Sachs AM „nasledujúce dva mesiace dát budú rozhodujúce a vidíme priestor na obnovenie uvoľňovania na jeseň, ak sa tarifná inflácia ukáže miernejšia alebo trh práce zoslabne“. Analytici podľa FT pripomínajú, že Fed minulý rok znížil sadzby o percentuálny bod a ďalší krok zváži až po jasnejšom signále o inflačných tlakoch.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: