Výrobca hliníku Slovalco ohlásil prepustenie 300 zamestnancov z celkového počtu 450, pričom konečné číslo zamestnancov, ktorí prídu o prácu, zatiaľ nie je definitívne. Nasledovať bude pravdepodobne aj úplné zastavenie výroby. V tlačovej správe o tom informoval rezort hospodárstva. Spoločnosť postupným znižovaním výroby a súčasným prepúšťaním reaguje na narastajúce ceny elektrickej energie, vysoké ceny emisných povoleniek a nízke ceny hliníka.


Aktuálne ide o priamych zamestnancov. Situácia sa ale dotkne priemyslu a subdodávateľov v celom žiarskom regióne. Na výrobu v spoločnosti je naviazaných ďalších približne 2 500 pracovných miest. „To, čo postihlo našu jedinú slovenskú hlinikáreň, sa nedá nazvať inak ako katastrofou,“ reagoval minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Jeho ministerstvo tvrdí, že podniklo všetky kroky k zníženiu poplatkov v koncových cenách energií, ktoré boli v jeho kompetencii, čo ale nepostačovalo.

„Ministerstvo hospodárstva a aj ja osobne sme dlhodobo navrhovali, aby sa uvoľnili financie z envirofondu tak, ako je to bežné v zahraničí. Veľkí zamestnávatelia mali dostať priamu finančnú kompenzáciu v dôsledku neúnosného zvyšovania nákladov na výrobu. Bohužiaľ, stroskotalo to na zamietavom stanovisku ministerstva financií napriek tomu, že v envirofonde sa nachádza dostatok financií. Výsledkom je, že stovky ľudí skončia na úrade práce,“ tvrdí R. Sulík.

Generálny riaditeľ spoločnosti Slovalco Milan Veselý dodal, že na problémy upozorňovali už dlhšie. „S kompenzáciou by sme vedeli byť aspoň na nule, ale takto je situácia ďaleko za hranicou únosnosti. Nedokázali sme si zabezpečiť vstupy, elektrinu na budúci rok, a dnes už to zašlo tak ďaleko, že by nám už ani prijatie zákona nepomohlo. Nevidíme svetlo na konci tunela. Zatiaľ je to prepúšťanie a nasledovať bude pravdepodobne úplné zastavenie výroby,“ dodal M. Veselý.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: