Medziročná inflácia sa v marci dostala na najnižšiu úroveň od začiatku leta 2021. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku ceny na Slovensku stúpli o 2,3 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad SR.


Medziročne boli vyššie ceny vo všetkých dvanástich sledovaných odboroch. Najvýznamnejší vplyv na celkovú infláciu mali doprava, alkohol a tabak, ako aj nábytok a bytové zariadenia. Vzdelávanie aj v marci zaznamenalo dvojciferný rast.

„V odbore alkohol a tabakové výrobky negatívne ovplyvnili celkovú mieru inflácie najmä ceny destilátov, ktoré medziročne vzrástli o 19 %. Vplyv zvýšenia spotrebnej dane bol stále badateľný pri cenách tabaku, vyššie boli o 9,1 %,“ vraví hovorkyňa Štatistického úradu Jana Morháčová.

V doprave zase ťahajú infláciu nahor ceny pohonných látok. „Tie po roku poklesov už druhý mesiac zdražovali, v marci boli drahšie ako pred rokom až o 5,1 %. Vyššie ceny za pohonné hmoty sa prejavili tiež v cenách dopravných služieb, a to najmä v autobusovej doprave,“ uviedla J. Morháčová.

Potraviny s nealkoholickými nápojmi a bývanie s energiami, na ktorú ľudia vynakladajú najviac peňazí, mali v marci výrazne tlmiaci efekt na celkovú infláciu. „V odbore bývanie a energie sa tempo zdražovania medziročne takmer nezmenilo. Potraviny boli medziročne drahšie už len o 0,6 %, pred rokom to bolo ešte 29 %. Zdražovanie sa spomaľovalo, zvyšovanie cien neprekročilo 6,5 %,“ hovorí J. Morháčová.

Podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka je priestor pre ďalšie zvoľňovanie dynamiky medziročného rastu cien v nasledujúcich mesiacoch už relatívne obmedzený. Zatiaľ nepredpokladá, že by inflácia mohla výraznejšie klesnúť pod dve percentá.

„Na rozdiel od úvodu roka už počas jari prestane na medziročnú infláciu pôsobiť priaznivý bázicky efekt a spomaľovanie inflácie sa postupne zastaví. Ďalšie zvoľňovanie inflácie budú brzdiť rastúce mzdy, ktoré sa budú premietať najmä do cien služieb, i zotavujúca sa spotreba, či vyššie spotrebné dane a niektoré poplatky. V druhej polovici roka preto očakávame opätovné jemné zrýchľovanie inflácie. Hranicu 3% by už ale inflácia tento rok prekročiť nemala,“ tvrdí Ľ. Koršňák.

Inflácia sa dostala už na 2,3 percenta. K výraznému poklesu pod dve percentá pravdepodobne nepríde
Zdroj: ŠÚ SR

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: