Na Slovensku si viac ako polovica žien myslí, že rozdielne finančné ohodnotenie žien a mužov je veľký problém. Tento názor zdieľa len 29 percent mužov. Tí si najčastejšie (38 %) myslia, že to nie je problém. Spomedzi žien to za problém nepovažuje čosi viac ako desatina. Tretina v oboch prípadoch problém vníma, ale nepovažuje ho za veľký. Vyplýva to z prieskumu portálu Paylab.com, na ktorý upozornila spoločnosť Alma Career Slovakia.

Otázka rozdielneho odmeňovania mužov a žien je výraznejšia v strednej Európe a Pobaltí ako v juhovýchodnej Európe. Zatiaľ čo v prvých dvoch regiónoch považuje odlišné platové ohodnotenie za výrazný problém viac ako polovica žien, na Balkáne tento názor zdieľa menej ako tretina žien. Tam si oveľa väčší podiel (36 %) ako v ostatných regiónoch myslí, že nerovnaké odmeňovanie vôbec nie je problém. Konkrétne v Lotyšsku a Česku nie je rozdiel v platoch mužov a žien problém pre 12 percent žien, v Severnom Macedónsku až pre polovicu.

Prieskum poukazuje aj na to, že dve tretiny respondentov sa pri poslednej zmene zamestnania usilovala o vyššie platy. Pri poslednej zmene práce si 54 percent žien a 61 percent mužov pracujúcich na Slovensku pýtalo na pohovore vyšší plat ako mali v predchádzajúcom zamestnaní. Ženy aj muži najčastejšie argumentovali rokmi skúseností a boli si vedomí svojich kvalít. Až 12 percent žien a 11 percent mužov si pýtalo nižší plat. Pre obe pohlavia bol najčastejší argument ten, že akceptovali plat uvedený v pracovnej ponuke.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: