Národná banka Slovenska (NBS) si objednala rekonštrukciu Katarínskej veže v Kremnici. Vyplýva to zo zmluvy, ktorú centrálna banka zverejnila na svojej internetovej stránke. Rekonštrukciu vykoná spoločnosť SVK Development. NBS jej za opravu zaplatí takmer 346-tisíc eur bez DPH, čo je 415-tisíc eur s DPH.


Firma ma podľa zmluvy vykonať rekonštrukciu exteriéru veže. Opraviť má napríklad omietky, rímsy, kamenné ostenie, klenbu podvežia, ostenie okien a dverí, rekonštruovať sa má aj kamenná pamätná tabuľa, nápis na omietke či kované oceľové a drevené prvky. Súčasťou zmluvy je aj oprava kamennej dlažby, klampiarske práce, umelecko-remeselné práce či reštaurátorské práce.

Veža kostola sv. Kataríny je súčasťou mestského hradu v Kremnici. Ten patrí pod správu Múzea mincí a medailí v Kremnici, ktoré patrí pod NBS. Preto centrálna banka financuje aj rekonštrukciu veže. Tá je počas rekonštrukcie zatvorená pre verejnosť. Sprístupnená by mala byť znovu v júli budúceho roku.

Podľa zmlúv zverejnených na stránke NBS ide za posledné roky už o druhú rekonštrukciu Katarínskej veže, ktorú financuje centrálna banka. V roku 2021 NBS zaplatila necelých 96-tisíc eur bez DPH za opravu schodiska.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: