O slovenského zákazníka súperia nielen slovenské internetové obchody, ale aj zahraničné. Mnohí ľudia objednávajú tovar zo zahraničia, pretože je lacnejší. Podľa spotrebiteľskej organizácie dTest je dobré pri takýchto nákupoch myslieť na úskalia, ktoré pri tom môžu nastať a zvážiť si potenciálne pre a proti.

Ak chcete zistiť, aké máte práva a ako sa bude odvíjať nákup či prípadná reklamácie, musíte najprv zistiť, právo ktorého štátu sa pri tejto objednávke použije. Pravidlo, ako to zistiť, je spoločné pre všetkých občanov členských štátov Európskej únie. „Kľúčové je zistiť, či predajca svoju obchodnú činnosť zameriava na štát, v ktorom spotrebiteľ žije, v našom prípade teda Slovensko,” vysvetľuje riaditeľka spotrebiteľskej organizácie dTest Eduarda Hekšová.

Ak sa predajca zameriava na Slovensko, má zvyčajne svoj web v slovenčine, alebo uvádza údaje o doprave na Slovensko. Tieto znaky však nie sú jediné možné, zameranie sa dá podľa dTestu identifikovať aj inak. V prípade, že takéto zameranie existuje, na vami uzatvorenú kúpnu zmluvu sa aplikuje slovenské právo a kúpa, spory aj reklamácie budú prebiehať podľa nášho práva. Ak zameranie na Slovensko neexistuje, použije sa právo štátu, v ktorom predajca sídli.

Ak sa nepoužije slovenské právo, ale právo iného štátu, je potrebné rozlíšiť aj to, či ide o právo členského štátu Európskej únie, alebo štátu iného. Štáty EÚ majú totiž v oblasti ochrany spotrebiteľa zjednotenú právnu úpravu. „Funguje tu aj Európske spotrebiteľské centrum ako poradný orgán, kam sa môžete obrátiť vo veciach práv spotrebiteľov na spoločnom európskom trhu,” vraví E. Hekšová.

Pri objednávkach zo štátu, ktorý nie je súčasťou EÚ, je situácia pre spotrebiteľa menej výhodná. Ak sa aj takýto predajca zameriava na Slovenskú republiku a použije sa teda slovenské právo, môže byť vymáhateľnosť vašich práv veľmi náročná po administratívnej aj finančnej stránke. V prípade, že sa použije právo štátu, v ktorom sídli predajca, právna úprava môže byť podľa dTestu značne odlišná a problematicky vymáhateľná.

Dôležité je uvedomiť si aj to, že pri objednávkach tovaru z nečlenských krajín únie, bude pravdepodobne potrebné zaplatiť aj clo, čo môže zahraničnú ponuku dosť predražiť.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: