Parlament tento týždeň schválil novelu zákona o dani z príjmov, ktorá zvýhodní investovanie do podielových fondov. Od budúceho roku tak nebudú musieť ľudia, ktorí investovali do podielových fondov, zdaniť svoje výnosy za predpokladu, že peniaze v podielovom fonde mali minimálne tri roky.


Jeden z predkladateľov novely, Peter Cmorej (Saska), pre Finsider potvrdil, že zmena v zdaňovaní sa týka aj tých ľudí, ktorí už do fondov investovali. „Ak vystúpia z podielového fondu po 1. 1. 2024 a bude to zároveň po viac ako troch rokoch, nebudú platiť daň zo zisku,“ vraví. Zároveň očakáva, že to „podporí budovanie finančného majetku našich občanov.“

Vďaka tejto zmene môžu ušetriť investori na daniach tisíce až desaťtisíce eur. Hoci predkladatelia najprv navrhovali, aby boli výnosy z podielových fondov oslobodené od daní už po jednom roku, tak ako je tomu v prípade ETF, nakoniec prešiel kompromisný návrh, podľa ktorého bude treba peniaze v podielovom fonde nechať aspoň tri roky. V prípade ETF to bude naďalej jeden rok.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: