Výška 13. dôchodku bude každý rok na úrovni priemernej výšky poberanej dôchodkovej dávky. Pri predčasných dôchodkoch sa bude zvyšovať počet potrebných odpracovaných rokov a zvýši sa aj krátenie dôchodkovej dávky v predčasnom dôchodku.


Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú vo štvrtok 18. apríla schválil parlament. Nové pravidlá pre výpočet predčasnej penzie by mali začať platiť už v máji. Vyššie trináste penzie sa zase vyplatia v decembri tohto roku.

Vyšší trinásty dôchodok

Trinásty dôchodok bude po novom plnohodnotnou dôchodkovou dávkou. Jeho výška bude vždy na úrovni priemernej výšky dôchodkovej dávky, ktorú penzista poberá. Pre tento rok bude rozhodujúca priemerná suma za vlaňajšok. Legislatíva počíta aj s tým, že ak bude priemerná mesačná suma daného druhu dôchodku nižšia ako 300 eur, suma trinástej penzie pre tento druh dôchodku bude 300 eur.

Pod hranicou 300 eur sú vdovecký a sirotský dôchodok či invalidný dôchodok do 70 percent. Starobní dôchodcovia tak dostanú v decembri tohto roka 13. penziu vo výške 606,30 eura. Ľudia v predčasnom starobnom dôchodku by mali dostať 635,50 eura, poberatelia invalidného dôchodku nad 70 percent dostanú 493,80 eura a vdovy zase 339 eur. Ostatní penzisti by mali dostať 300 eur.

Ak penzista poberá viacero dôchodkov, pri určení 13. dôchodku sa bude zohľadňovať ten, ktorý je pre neho výhodnejší. Po novom už Sociálna poisťovňa nebude o nároku na 13. dôchodok posielať písomné rozhodnutie. Vyplatí ho automaticky. Trinástu penziu dostane každý, kto bude mať nárok na výplatu dôchodku v decembri tohto roka.

Zmena predčasných dôchodkov

Cez pozmeňujúce návrhy sa od mája tohto roka zmenia aj pravidlá pri predčasných dôchodkoch po 40 rokoch platenia sociálneho poistenia. Po novom sa počet rokov bude zvyšovať podľa strednej dĺžky života. Podobne to funguje aj pri starobnom dôchodku. Dôchodkový vek sa zvyšuje zhruba o dva mesiace ročne.

Okrem toho sa bude aj výraznejšie krátiť dôchodková dávka pri predčasnom dôchodku po 40 rokoch. V súčasnosti každý človek, ktorý sa rozhodne odísť do dôchodku za týchto podmienok, bude mať penziu krátenú o 0,3 percenta za každý mesiac, o ktorý odíde do penzie skôr. Po novom to bude o 0,5 percenta. Rovnako sa kráti dávka aj pri klasickom predčasnom dôchodku.

Zmeny sa začnú uplatňovať od 15. mája tohto roka. Keď dovtedy niekto požiada o predčasný dôchodok po 40 rokoch, budú sa na neho uplatňovať ešte staré pravidlá. Ministerstvo práce túto úpravu presadilo kvôli tomu, že viacerým firmám chýbajú zamestnanci, ktorí začali využívať výhodnejšie podmienky odchodu do predčasnej penzie.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: