Až do roku 2026 bude celosvetovo narastať počet firiem v insolvencii. Vyplýva to z najnovšej správy spoločnosti Allianz Trade Prognózy hovoria o 6-percentnom zvýšení v roku 2025 a ďalších 3 percentách v roku 2026, čo by v prípade potvrdenia znamenalo už päť za sebou nasledujúcich rokov s rastúcim počtom firemných bankrotov. Odborníci zároveň varujú, že nepriaznivý vývoj by sa mohol dotknúť miliónov pracovných miest na celom svete.

Slovensko sa vlani zaradilo medzi krajiny s priaznivejším vývojom, keď tu došlo k poklesu firemných insolvencií o 7 percent. V roku 2025 sa však podľa odhadov očakáva ich mierny nárast, ktorý by mal súvisieť najmä s pretrvávajúcou neistotou a ťažším prístupom k úverom.

„V regióne strednej a východnej Európy sme patrili spolu s Bulharskom medzi výnimky, kde bol zaznamenaný pokles firemných insolvencií. Počet insolventných firiem na Slovensku v roku 2024 klesol o 7 % na 1 880 prípadov. Tento pokles spôsobil najmä vývoj pri osobných bankrotoch, ktoré kompenzovali nárast insolvencií medzi podnikateľskými subjektmi,“ hovorí Peter Mucina, riaditeľ poisťovne pohľadávok Allianz Trade na Slovensku. „Napriek poklesu by však podniky mali zostať opatrné. V roku 2025 očakávame mierny nárast insolvencií, keďže makroekonomické podmienky ostávajú neisté a prístup k úverom môže byť náročnejší,“ upozorňuje.

Z globálneho pohľadu rastie počet platobne neschopných firiem najmä v Severnej Amerike a Ázii. „Severná Amerika a Ázia podporili globálne oživenie. Západná Európa je tiež jedným z kľúčových prispievateľov, napriek pomalšiemu tempu rastu. Dve tretiny sektorov v tomto regióne zaznamenali v roku 2024 nárast insolvencií, najmä v doprave, stavebníctve a B2B službách, čo viedlo k tomu, že takmer polovica sektorov prekročila úrovne spred pandémie, najmä v najvyspelejších ekonomikách. Dôležité je, že minulý rok skrachovalo až 474 veľkých spoločností, čo ešte viac zdôrazňuje potrebu firiem pozorne sledovať riziko dominového efektu na dodávateľov a subdodávateľov,“ uvádza Maxime Lemerle, hlavný analytik pre výskum insolvencií v Allianz Trade.

Zvyšovanie počtu firemných bankrotov brzdí slabá kúpyschopnosť a vysoké úrokové sadzby, ktoré môžu najviac ohroziť vysoko zadlžené podniky. Podľa Allianz Trade sa spomalí ekonomické oživenie aj vplyvom pokračujúcich geopolitických napätí a možných obchodných konfliktov, ktoré by mohli počet insolventných firiem ešte výraznejšie zvýšiť.

„Očakávame, že počet insolventných firiem sa v roku 2025 zvýši o 6 % a v roku 2026 o 3 %. Táto úprava smerom nahor vychádza z rizika oneskoreného uvoľnenia úrokových sadzieb, zvýšenej neistoty a slabého dopytu. Relatívne vysoké úrokové sadzby by mohli zaťažiť vysoko zadlžené odvetvia. Podniky zároveň čelia špecifickým výzvam pri financovaní, ako sú zelená transformácia, konkurencia v oblasti umelej inteligencie alebo problémy v dodávateľských reťazcoch. Pretrvávajúca neistota môže spôsobiť, že firmy zostanú v režime vyčkávania, čo povedie k zníženiu aktivity na úkor už tak ohrozených podnikov. Okrem toho existujú ďalšie rizikové faktory, ako je pretrvávajúci slabý ekonomický rast a postpandemické dobiehanie oneskorených insolvencií. Obchodné prostredie nebolo nikdy také komplexné a nestále, preto by firmy mali zostať ostražité, aby predišli riziku platobnej neschopnosti,“ vysvetľuje Aylin Somersan Coqui, generálna riaditeľka Allianz Trade.

Podnikom by podľa analytikov mohol pomôcť jednoduchší prístup k úverom, ktorý by vytvoril priestor na vykrývanie prípadných strát či investície do zmien v podnikateľských plánoch. Vzhľadom na očakávané riziká však spoločnosti musia počítať s tým, že stabilizácia trhov bude nastať pomalšie, než sa pôvodne predpokladalo.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: