Zamestnávatelia, ktorí podnikajú v oblasti poľnohospodárstva či potravinárstva, nemusia od augusta tohto roka do konca januára budúceho roka platiť odvody za svojich zamestnancov s platom do výšky minimálnej mzdy. Vyplýva to zo schválenej novely zákona o sociálnom poistení, ktorú vo štvrtok 22. júna schválil parlament. V praxi tak firmy pol roka nebudú platiť odvody zo mzdy do výšky 700 eur mesačne v hrubom.


„Znamená, že do konca januára 2024 sa vytvoril priestor pre výrobcov čerstvých potravín na nezvyšovanie personálnych nákladov. V prípade pekárov je to o to významnejšie, že až 80 percent práce zamestnancov prebieha v noci, cez víkendy a sviatky, aby mohli mať zákazníci každý deň ráno na pultoch čerstvý, voňavý chlieb a pečivo,“ komentoval schválenú novelu predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) Milan Lapšanský.

Opatrenie má pomôcť znížiť náklady firiem z dotknutých sektorov. Pre zamestnancov sa ale nič nemení a Sociálna poisťovňa bude pri ich nároku na sociálne dávky považovať odvody za zaplatené.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: