Slovensko dnes uskutočnilo viacero aukcií štátnych dlhopisov. Priemerný ročný výnos, ktorý zaplatí za požičanie peňazí sa pohybuje od 2,96 percenta pri dlhopisoch zo splatnosťou v júni tohto roku až po 4,07 percenta pri dlhopisoch, ktoré budú splatné v roku 2051.


„Po decembrovom znížení ratingu Slovenska agentúrou Fitch a nezanedbateľnej možnosti, že k zníženiu ratingu pristúpia v najbližších mesiacoch aj ďalšie agentúry, možno tento výsledok hodnotiť veľmi pozitívne,“ vraví makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš. Slovensku podľa neho pomohli najmä veľmi priaznivo nastavené podmienky pre investorov, o čom svedčí aj mohutný dopyt po našich dlhopisoch a zároveň aj širšie očakávania trhov. Tie počítajú, že vo vývoji cien dlhopisoch dôjde k obratu, ktorý bude súvisieť najmä s očakávaným znižovaním sadzieb zo strany ECB a pokračujúcim ochladením globálnych ekonomík, čo následne bude tlačiť ceny (zisk pri prípadnom sekundárnom predaji) aktuálnych dlhopisov vyššie.

„Slovensku výrazne pomáha aj členstvo v eurozóne, keď investori s vysokou pravdepodobnosťou očakávajú, že nastavené pravidlá privedú Slovensko späť na cestu k zodpovednej konsolidácií,“ dodal M. Kočiš.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: