Úrad pre územné plánovanie a výstavbu (ÚÚPV) SR má nevýhodný nájom priestorov, nakúpil luxusné vozidlá v športovej výbave a niektorí zamestnanci dostali viactisícové odmeny. Upozornili na to kontrolóri Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR, ktorí zistili, že kroky predstaviteľov nového úradu boli často netransparentné a vnútorný kontrolný systém nebol funkčný.


„Konanie úradu bolo neprehľadné a v niektorých prípadoch vzbudzovalo pochybnosti o pravých dôvodoch niektorých ním vykonaných rozhodnutí,“ uviedla podpredsedníčka NKÚ Henrieta Crkoňová. Úrad pre územné plánovanie porušil viacero zákonov, napríklad o verejnom obstarávaní, finančnej kontrole a audite či rozpočtových pravidlách. Pri nákupe služobných áut nedodržal nariadenie vlády o výdavkových limitoch a nepostupoval ani v súlade s národnou protikorupčnou politikou.

Nadštandardné a svojvoľné odmeňovanie odhalili napríklad v kancelárii predsedu úradu, kde jej vedúci štátny zamestnanec dostal vlani v júni mimoriadnu odmenu vyššiu ako 22-tisic eur bez vecného zdôvodnenia. Generálny tajomník úradu získal za dva mesiace minulého roku odmenu viac ako 11-tisic eur. Zamestnankyni, ktorá pacovala na úrade od novembra 2022, sa v júli minulého roka ušla odmena 15-tisic eur, tiež bez riadneho odôvodnenia.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: