Tržby v maloobchode počas júna 2022 medziročne vzrástli o 1,5 percenta. Plusové hodnoty si tak udržali nepretržite už 15 mesiacov za sebou. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR. Celkový rast tržieb v stálych cenách zaznamenalo päť z deviatich zložiek maloobchodu. Kladnú bilanciu odvetvia ovplyvnili najmä rasty v nešpecializovaných predajniach o 3,1 percenta a v špecializovaných predajniach (napr. obuvi, textilu, drogérie) o 4,1 percenta.


O 19 percent sa zvýšili tržby v predajniach potravín, nápojov a tabaku a o 31,3 percenta v predajniach s PC a IKT zariadeniami. Blížiace sa dovolenkové obdobie sa prejavilo aj na miernom náraste tržieb o 0,8 percenta v predaji s tovarom pre kultúru a rekreáciu.

Naopak, lepšej bilancii maloobchodu bránil pokles tržieb štyroch zložiek. Neustále rastúce ceny pohonných hmôt sú síce spojené s vyšším nominálnym rastom tržieb, ale po očistení o extrémny rast cien sú tržby čerpacích staníc v stálych cenách nižšie ako pred rokom o 11,3 percenta.

Pokles zaznamenal tiež zásielkový a internetový predaj o 7,3 percenta a špecializované predajne pre domácnosť (hobymarkety, predajne nábytku a spotrebnej elektrotechniky) o 6,8 percenta.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: