Banky postupne rozširujú sieť bankomatov, ktoré okrem výberov umožňujú klientom aj vkladať peniaze. Finančné domy takto odbremeňujú pracovníkov v pobočkách od práce s hotovosťou.

Banky, ktoré v poslednom období menili ceny, vo väčšine prípadov zdražovali operácie v pobočkách. Dôsledkom zmien je neustále zvyšovanie poplatkov za vklady a výbery hotovosti. Napríklad Slovenská sporiteľňa si pýta za vklad v pobočke tri eurá a za výber šesť eur. Podobné sumy si účtujú aj ďalšie veľké banky.

Vyhnúť sa poplatkom za vklad i výber možno použitím bankomatu. Čoraz viac bankomatov totiž peniaze aj prijíma. Vo všetkých bankách sú takéto vklady zatiaľ bezplatné.

Vkladomat ľudí mýli

Dve z troch najväčších bánk už majú viac ako stovku zariadení, v ktorých možno vkladať peniaze. Najviac takýchto bankomatov má v súčasnosti Tatra banka. Spolu ich prevádzkuje 153. Okrem toho má ďalších 200 bankomatov, ktoré slúžia len na výbery. Slovenská sporiteľňa má 115 vkladových bankomatov a 632 klasických. VÚB má 91 bankomatov, ktoré prijímajú vklady. Ďalších 505 je určených len pre výbery.

V nových typoch bankomatov boli pôvodne vklady oddelené od peňazí určené na výber. S takýmito zariadeniami začínala aj VÚB v roku 2012. „Službu sme spúšťali s bankomatmi s tzv. inteligentným depozitom (CCDM), ktoré mali oddelené peniaze určené na výber od tých, ktoré boli prijaté z vkladov klientov. V našej bankomatovej sieti sa stále nachádza 51 bankomatov tohto typu, zvyšok už tvoria recyklačné bankomaty. Týmito recyklačnými bankomatmi budú postupne nahradené aj súčasné bankomaty s inteligentným depozitom,“ vraví Roman Müller, produktový manažér z Vývoja kartových procesov vo VÚB banke.

Recyklačné bankomaty fungujú tak, že hotovosť, ktorú niekto vloží, si následne ďalší klient môže vybrať. Banky majú vďaka tomu menej práce s dopĺňaním a vyberaním peňazí zo zariadení. Často to však nefunguje ideálne a mnohí ľudia pri výberoch uprednostňujú klasické bankomaty. Banky tak musia medzi jednotlivými zariadeniami presúvať peniaze.

Podľa R. Müllera je problém v tom, že veľa ľudí toto zariadenie nazýva vkladomat. „Toto nesprávne označenie spôsobilo, že mnohí klienti začali tieto bankomaty používať iba na vklad a na výber hotovosti použijú klasický bankomat,“ vraví R. Müller. Zmyslom fungovania recyklačných bankomatov je podľa neho využívanie prijatých bankoviek z vkladov na ich opätovný výdaj. Dodáva však, že to nepredstavuje problém pre klienta ani pre banku, ale má to skôr dopad na optimálne využívanie hotovosti v danom momente.

V bezhotovostných pobočkách zostáva len vklad cez bankomat

Finančné domy plánujú aj v budúcnosti zvyšovať počet bankomatov, ktoré prijímajú vklady. Hovorkyňa Tatra banky Zuzana Žiaranová tvrdí, že napriek tomu v najbližších rokoch nenahradia všetky klasické bankomaty novými. Ani ČSOB nepredpokladá, že by nahradila všetky staršie bankomaty recyklačnými. Podľa hovorkyne ČSOB Anny Jamborovej majú totiž tieto bankomaty svoje špecifiká, aj v vzhľadom na veľkosť zariadenia, a preto ich nie je možné inštalovať všade.

VÚB sa chystá v tomto roku rozšíriť bankomaty, ktoré prijímajú aj vklady do ďalších 25 lokalít. „S umiestňovaním bankomatov s možnosťou výberu a vkladu sa zameriavame na miesta, kde je sústredený väčší počet klientov využívajúcich túto službu, preto v súčasnosti neuvažujeme s výmenou všetkých klasických bankomatov za výberovo-vkladové,“ povedal R. Müller.

Nové typy bankomatov budú pribúdať najmä v pobočkách, ktoré banky menia na bezhotovostné. Pracovníci na týchto pracoviskách už vôbec nepracujú s hotovosťou. Pre klientov tak zostáva k dispozícii len bankomat. Keďže banka sa zatiaľ bez hotovosti nevie zaobísť, inštaluje na týchto miestach zariadenia, ktoré prijímajú aj vklady.