Dávno sú preč časy, keď si mladý človek zakladal prvý účet až vo chvíli, keď začal prvýkrát pracovať. Už pred dvomi rokmi z prieskumu pre Slovenskú sporiteľňu vyplynulo, že až 82 percent stredoškolákov má študentský účet. Pri vysokoškolákoch je vlastný účet už samozrejmosťou.

Ak má študent vlastný účet, rodičia majú jednoduchú možnosť, ako mu dávať peniaze a zároveň majú kontrolu nad jeho finančnou disciplínou. Pri študentoch do 18 rokov banky umožňujú, aby rodičia nastavili limity, ktoré môžu ich deti využívať. Dospelí študenti si už limity nastavajú sami.

Banke sa oplatí dávať študentský účet zadarmo

Viaceré banky pritom už 15-ročným študentom dovoľujú, aby si svoj účet založili sami bez toho, aby musel do pobočky prísť rodič či zákonný zástupca. Iné banky naopak prítomnosť rodiča v prípade neplnoletých klientov vyžadujú.

Všetky väčšie banky núkajú študentský účet bez poplatkov. Kým niektoré majú špeciálny účet pre študentov, iné im dávajú rovnaké konto ako ostatným klientom. Len s tým rozdiel, že študentom odpustia mesačný poplatok za jeho vedenie.

Pre banky sa takýto postup oplatí. Ak dokážu nalákať mladého človeka na ponuku bezplatného účtu, často s nimi zostane aj potom, keď prestane spĺňať podmienky na odpustenie poplatku a bude musieť za účet začať platiť. Väčšina ľudí totiž nerado mení svoju banku. A akonáhle si klient nastaví trvalé príkazy či inkasá, nechce sa mu ich prenášať do inej banky.

Čo núkajú banky študentom

Slovenská sporiteľňa

Študentom od 15 do 26 rokov ponúka Space Účet Študent bez mesačného poplatku. Mladí ľudia do 18 rokov musia pre jeho otvorenie navštíviť pobočku spolu so zákonným zástupcom. Študenti majú k dispozícii neobmedzený počet výber z bankomatov Slovenskej sporiteľne. Každý akademický rok musia banke zaslať potvrdenie o návšteve školy.

Mladým ľuďom do 28 rokov, ktorí neštudujú, ponúka sporiteľňa Space účet Mladý. Mesačný poplatok je dve eurá, klienti ho v prípade aktívneho využívania môžu mať zadarmo. V cene sú všetky výbery z bankomatov Slovenskej sporiteľne.

VÚB banka

Pre stredoškolákov i vysokoškolákov má v ponuke špeciálnu edíciu FEJM účtov. Zriadenie aj vedenie účtu je bezplatné. Zriadenie účtu je povolené do veku 18 rokov iba spolu s rodičom alebo zákonným zástupcom v pobočke banky. Na zriadenie účtu pre študenta nad 18 rokov postačí predložiť iba občiansky preukaz v pobočke banky alebo je možné zriadiť si účet online. Stredoškoláci do veku 20 rokov nemusia predkladať potvrdenie o návšteve školy. Starší študenti ho musia predkladať, aby mali účet bezplatný. Kto neštuduje, zaplatí za tento účet tri eurá mesačne.

Tatra banka

Študentom núka Študentský účet, ktorý je bez poplatku do dovŕšenia 26 rokov. Študentom od 15 do 19 rokov stačí na jeho otvorenie len občiansky preukaz, starší študenti musia banke doručiť aj informáciu o dennom štúdiu. Banke stačí len zaslať údaj o tom, na ktorej škole klient študuje a ona si túto informáciu overí. Študenti majú k dispozícii neobmedzený počet výberov z bankomatov Tatra banky a skupiny Raiffeisen. Každý mesiac môžu využiť aj jeden bezplatný výber z cudzieho bankomatu na Slovensku.

ČSOB

Mladým ľuďom ponúka FUN účet. Klienti do 18 rokov ho získajú automaticky, študenti od 19 do 28 rokov po predložení potvrdenia o štúdiu, ktoré stačí zaslať mailom. Účet je bez mesačného poplatku. Študenti môžu požiadať aj o povolené prečerpanie alebo o kreditnú kartu, ak im na účet chodí pravidelný príjem. Bezplatne získajú všetky výbery z bankomatov ČSOB a OTP Banky a za zvýhodnenú cenu výbery z bankomatov českej ČSOB a z Poštovní spořitelna v ČR a z bankomatov KBC Group. Môžu využiť aj platby do ČSOB ČR aj v českých korunách za rovnakú cenu ako tuzemské platby.

UniCredit Bank

Mladým ľuďom od 15 do 26 rokov ponúka bezplatne účet U Konto. Banka nevyžaduje na poskytnutie zľavy potvrdenie o návšteve školy. Kto má viac ako 26 rokov, získa U Konto zadarmo, ak mu na účet príde mesačne aspoň 400 eur. U Konto obsahuje neobmedzené výbery z bankomatov skupiny UniCredit a dva výbery z cudzích bankomatov mesačne.

Prima banka

Má v ponuke Študentský účet, ktorý je určený študentom vo veku od 15 do 26 rokov. Študenti vo veku od 15 do 20 rokov ho majú k dispozícii úplne bezplatne. Pre študentov nad 20 rokov sa vzťahuje poplatok za vedenie vo výške 1,90 eura mesačne. Kto má na účte zostatok viac ako tisíc eur, tento poplatok neplatí. Rovnako banka vracia klientom pol percenta za každú platbu kartou, čím si môžu znížiť poplatok až na nulu. Na založenie Študentského účtu stačí predložiť občiansky preukaz. Študenti študujúci v zahraničí starší ako 18 rokov a opakovane vo veku 20 a 24 rokov musia banke predložiť potvrdenie o návšteve školy alebo platnú ISIC kartu. Študenti majú k dispozícii bezplatne všetky výbery z bankomatov Prima banky.

Poštová banka

V Poštovej banke môžu klienti od 15 do 27 rokov získať Užitočný účet junior zadarmo. Na jeho získanie nepotrebujú potvrdenie o návšteve školy. Vďaka vernostnému programu Peniaze s5 môžu pri platení kartou u vybraných obchodníkov získať peniaze späť na účet. Mladí ľudia získajú s účtom aj neobmedzený počet výber z bankomatov Poštovej banky.

365.bank

Účet v 365.bank si môže založiť klient od 15 rokov. Potrebuje na to občiansky preukaz, nemusí pritom dokladovať štúdium, ani potvrdenie o návšteve školy. Nepotrebuje ani svojho zákonného zástupcu. Ide o štandardný účet, ktorý banka ponúka aj dospelým, je bez poplatku za vedenie. Klienti majú k dispozícii bezplatne aj všetky výbery z bankomatov 365.bank.

mBank

Ponúka študentom vo veku od 15 do 18 rokov účet mKonto #navlastnetriko s možnosťou prvých troch výberov v mesiaci z akéhokoľvek bankomatu zdarma a bez limitu výšky výberu. Tento účet si študent môže zriadiť sám, bez potreby prítomnosti rodiča. Pre študentov nad 18 rokov je určený štandardný bežný účet mKonto, jeho vedenie je bezplatné a klienti majú zadarmo všetky výbery z bankomatov nad 70 eur.

Fio banka

Študentom stredných a vysokých škôl ponúka klasický bežný účet, ktorý je bez mesačného poplatku. Klienti môžu mesačne využiť dva bezplatné výbery z ktoréhokoľvek bankomatu na svete. Študentom, ktorí sú aspoň v druhom ročníku na vysokej škole, banka ponúka povolené prečerpanie do výšky 350 eur.