Banky sa snažia získať klientov čoraz mladších klientov. Aj keď viaceré z nich núkajú účty už aj deťom, väčšina mladých začína reálne využívať účet využívať, až keď nastúpia na strednú školu. Viaceré banky mladým od 15 rokov núkajú študentské účty. Tie sa skladbou podobajú na klasické balíky služieb, alebo sú s nimi dokonca totožné. Jediným veľkým rozdielom je cena. Študentský účet je spravidla bezplatný.

Študentské účty väčšinou obsahujú všetky základné funkcionality. Väčšina študentov by tak nemala už za ďalšie služby banke doplácať. K účtu dostanú kartu, zadarmo majú všetky prijaté a odoslané platby cez internet banking alebo mobilnú aplikáciu a bezplatné sú väčšinou aj všetky výbery z vlastných bankomatov. Niektoré banky dávajú študentom v porovnaní s bežným účtom aj služby navyše.

Aj keď medzi jednotlivými študentskými účty nie sú veľké rozdiely, pri výberoch z bankomatov majú výhodu veľké banky. Tie prevádzkujú výrazne viac bankomatov ako ich menší konkurenti. Študenti tak ľahšie natrafia na bankomat vlastnej banky. Za výber z iného bankomatu si banky zvyčajne účtujú aj niekoľko eur.

Väčšina bánk od študentov na získanie zvýhodnené účtu vyžaduje, aby jej predložili potvrdenie o návšteve školy. Kým v niektorých bankách stačí predložiť potvrdenie len jedenkrát, iné banky od študenta vyžadujú, aby im dôkaz o štúdiu zaslal každý rok. Na rozdiel od minulosti už väčšinou netreba chodiť s potvrdením osobne do banky, ale stačí ho zaslať elektronicky.

Čo ponúkajú banky študentom

Slovenská sporiteľňa

Pre študentov vo veku od 15 do 26 rokov ponúka študentský účet s názvom Space účet pre študentov. Tento účet je bez poplatku.

Študenti, ktorí majú 20 a viac rokov, musia každý rok po 1. septembri zaslať potvrdenie o návšteve školy cez web Slovenskej sporiteľne. Doklad o štúdiu stačí nafotiť/naskenovať a nahrať prostredníctvom webstránky banky. Toto potvrdenie je potrebné zaslať do konca decembra.

V cene účtu je platobná karta Visa a zadarmo sú aj výbery zo všetkých bankomatov Slovenskej sporiteľne. Kto si otvorí tento účet prostredníctvom mobilnej aplikácie, môže získať bonus 60 eur.

Tatra banka

Pre študentov ponúka Študentský účet, za ktorý si nepýta mesačný poplatok.

Študentský účet je možné otvoriť od 15 rokov až do dovŕšenia 26 rokov, pričom do 19 rokov stačí na otvorenie iba občiansky preukaz. Po dovŕšení 20 rokov je potrebné doložiť potvrdenie o návšteve školy. Ak ide o študenta na Slovensku, stačí zaslať informáciu, na akej škole študuje. Ak študuje v zahraničí, je potrebné priniesť potvrdenie o návšteve školy. Informáciu postačuje doručiť len raz a študent si zabezpečí Študentský účet bez poplatkov za vedenie účtu až do dovŕšenia 26 rokov.

Po obsahovej stránke ide o rovnaký účet, ako je základný balík služieb s názvom Účet pre modrú planétu. V cene je tak napríklad debetné platobná karta, neobmedzený počet zmien PIN kódu cez bankomat, neobmedzený počet automatizovaných transakcií mesačne vrátane platieb kartou, neobmedzený počet výberov hotovosti z bankomatov Tatra banky, jeden výber hotovosti z bankomatov iných bánk v SR, neobmedzený počet výberov hotovosti z bankomatov skupiny Raiffeisen, správa trvalých príkazov a SEPA inkás prostredníctvom elektronických komunikačných či poskytnutie povoleného prečerpania po dovŕšení 18 rokov.

študentský účet
Študentský účet zvyčajne obsahuje rovnaké služby ako klasický balík služieb, len je zadarmo (Ilustračné foto: Unsplash)

VÚB banka

Študentom poskytuje zvýhodnený VÚB Účet pre študentov s nulovým poplatkom.

Študentský účet obsahuje napríklad tieto služby: debetnú platobnú kartu, bezplatné platby u obchodníkov, bezplatné výbery z bankomatov VÚB a z bankomatov skupiny Intesa Sanpaolo v zahraničí, zvýhodnené výbery z bankomatov iných bánk na Slovensku a v zahraničí, bezplatné online platby a okamžité platby, trvalé príkazy, inkasá či sporiace účty.

Študentský účet je poskytovaný klientom bezplatne automaticky do 20. roku veku. Klienti do 20 rokov nemusia predkladať doklad o štúdiu a účet majú vedený automaticky bezplatne. Po 20. roku veku banka informuje klienta o tom, aby jej poskytol potvrdenie o pokračovaní štúdia. V prípade, že klient predloží doklad o štúdiu, má účet vedený bezplatne až do 30. roku veku.

V porovnaní s bežným balíkom služieb, ponúka študentský účet od VÚB Kartu pre mladých, s ktorou majú nižší poplatok za výber z bankomatov iných bánk na Slovensku a v zahraničí v porovnaní s ostatnými debetnými platobnými kartami.

ČSOB

Mladým vo veku od 15 rokov ponúka študentský Fun účet, ktorý je po zaslaní potvrdenia o návšteve školy (potvrdenie alebo odfotený ISIC) úplne bez poplatku až do veku 28 rokov. Študenti a študentky vo veku od 15 do 19 rokov nemusia predkladať žiadne potvrdenie, účet majú automaticky bez poplatku.

Banke stačí zaslať emailom potvrdenie o návšteve školy alebo odfotený ISIC, avšak nie je nutné o posielať každoročne. Majiteľ, resp. majiteľka účtu, ktorí ho chcú mať účet bez poplatku, pošlú banke doklad o návšteve školy po dovŕšení 19 rokov a ak pokračujú v ďalšom štúdiu, tak aj po dovŕšení 24 rokov.

Študenti získajú v rámci účtu aj bonus v podobe poistenia pravidelných výdavkoch až na 6 mesiacov bez poplatku. Mladým, ktorí si aktuálne otvoria študentský účet a prihlásia sa do mobilnej aplikácie ČSOB SmartBanking, banka pošle na účet 30 eur a ďalších 15 eur od ČSOB mladí získajú za investovanie do spoločensky zodpovedných fondov.

Prima banka

Pre študentov má v ponuke Študentský účet, ktorý je určený študentom vo veku od 15 do 26 rokov a je bez poplatku. Otvoriť si ho možno aj online prostredníctvom mobilnej aplikácie Peňaženka.

Študentom, ktorí študujú na Slovensku, stačí pri zriadení účtu predložiť občiansky preukaz. Študenti vo veku 19 – 26 rokov, ktorí študujú v zahraničí, musia pri zriadení účtu predložiť aj potvrdenie o návšteve školy alebo platnú ISIC kartu.

Študentský účet obsahuje: medzinárodnú bezkontaktnú, embosovanú debetnú platobnú kartu MasterCard Debit, všetky platby kartou a výbery z bankomatov Prima banky zadarmo, všetky spracované prijaté úhrady/platby, všetky príkazy na úhradu zadané elektronicky, zriadenie/zmenu/zrušenie trvalých príkazov/inkás elektronicky, bezplatné push notifikácie, elektronický výpis z účtu.

Študenti zároveň získajú odmenu za platbu kartou vo výške 0,5 percenta až do výšky 1,90 eura, môžu si zriadiť tri sporiace účty s úrokom 5 % a majú možnosť zriadiť si Odkladací účet.

UniCredit Bank

Nemá v ponuke samostatný študentský účet, študentom však odporúča balík služieb Start, ktorý si možno otvoriť od veku 15 rokov a je bez poplatku.

Klienti, ktorí majú balík Start, získajú bezplatne okrem iného platobnú kartu, zadarmo majú všetky výbery z bankomatov UniCredit Bank na Slovensku i v zahraničí.

365.bank

Študenti od 15 rokov si môžu založiť klasický bežný účet, ktorý je bez poplatku.

K účtu dostanú platobnú resp. digitálnu kartu. V rámci účtu môžu využívať napríklad neobmedzený počet výberov z vlastnej siete bankomatov 365.bank, platiť prostredníctvom mobilu alebo hodiniek, či využívať sporiace podúčty, ktorých si môžu založiť až 50 a podobne. Študenti môžu využiť aj odmeňovacie programy fungujúce na princípe cash back schém, prípadne funkcionality slúžiace na rýchlejšie vyrovnanie spoločného účtu so spolužiakmi prostredníctvom mobilnej aplikácie.

Keďže ide o klasický bežný účet, nie je potrebné predkladať potvrdenie o návšteve školy. Študent má účet zadarmo automaticky a môže ho využívať bez poplatku aj po skončení štúdia.

Fio banka

Fio banka ponúka účty pre deti a študentov do 18 rokov bez poplatku a bez podmienok. Po dovŕšení 15 rokov môže dieťa využívať Internetbanking a smartbanking prakticky rovnako ako dospelí. Stačí, aby sa zákonný zástupca zastavil na ktorejkoľvek pobočke a podpísal protokol o nastavení autorizácie pokynov pre svoje dieťa. Mladiství potom môžu realizovať v internetbankingu platobné príkazy do nastaveného limitu. Po dovŕšení 18 rokov získava majiteľ účtu automaticky plný prístup ku svojmu účtu a k ďalším službám, ktoré sú v ponuke internetbankingu a smartbankingu. Účet zostáva bez poplatkov a podmienok aj naďalej.

Banka nevyžaduje potvrdenie o návšteve školy. Účet pre mladých od Fio banky má svoje úrovne využitia. S pribúdajúcich vekom dieťaťa rastú aj jednotlivé oprávnenia na účte. Účet sa nijako nelíši od iných typov účtov.

mBank

Študenti vo veku od 15 do 18 rokov si môžu otvoriť bezplatný účet mKonto #navlastnetriko. Novým klientom banka v súčasnosti ponúka odmenu až do výšky 30 eur.

Študentský účet obsahuje tri výbery z akéhokoľvek bankomatu bez limitu výšky výberu. Každý študent si tento účet môže zriadiť aj sám bez prítomnosti rodiča. mBank nevyžaduje ani potvrdenie o návšteve školy.

mBank ako jediná banka na Slovensku ponúka dobíjateľnú eKartu, ktorá je určená predovšetkým pre ľudí, ktorí často zadávajú údaje zo svojej karty na rôzne weby. Dobíjateľná karta ich tak chráni pred zneužitím.

Študenti nad 18 rokov si môžu založiť štandardný účet mKonto. Jeho vedenie je bezplatné a zadarmo sú aj všetky výbery z bankomatov nad 70 eur.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: