Najprv zvýhodnenie a teraz koniec. UniCredit Bank na začiatku leta úplne zrušila mesačný poplatok za U Konto a novým klientom sľubovala bonus 40 eur. Od 1. septembra však tento produkt vypadol z ponuky banky. Nahradili ho tri nové balíky služieb.


V minulosti bývalo U Konto označované za jeden z najlepších účtov na trhu. Obsahoval neobmedzený počet výberov z vlastných ako aj cudzích bankomatov a navyše každému, komu na účet prišlo počas mesiac aspoň 400 eur, banka odpustila mesačný poplatok za jeho vedenie. Väčšina klientov tak mala tento balík zadarmo.

Aj keď od roku 2020 noví klienti mali k dispozícii len dva výbery z cudzích bankomatov mesačne, stále patril tento balík k najvýhodnejším na trhu.

Nový cenník, ktorý platí od 1. septembra, preradil U Konto medzi „existujúce produkty a služby, ktoré už banka nepredáva“. Z ponúkaných balíkov vypadlo aj U Konto Tandem a U Konto Premium. Na zmenu cenníka upozornil portál Finančný kompas.

Namiesto nich banka začala ponúkať Účet Start, Open a Top. Účet Start je určený pre ľudí od 15 rokov a je bezplatný. Na rozdiel od spoplatnených balíkov služieb klienti získajú len výbery z bankomatov UniCredit na Slovensku a v zahraničí a platobná karta je ochudobnená o poistenie. Kto sa zaobíde bez týchto služieb, môže mať bezplatný účet bez akýchkoľvek podmienok.

Účet Open stojí 4,90 eura mesačne a pri účte Top je základný poplatok 12 eur. Účet Top dostanú zadarmo klienti, ktorým príde počas mesiaca na účet aspoň 1 500 eur alebo majú celkový objem vkladov v banke aspoň 40-tisíc eur.

Aký je rozdiel medzi účtami Open a Top?

Obsah oboch balíkov služieb je veľmi podobný. Klienti, ktorí si zriadia účet Open aj Top, majú k dispozícii neobmedzený počet výberov z vlastných ako aj cudzích bankomatov. Klienti, ktorí si otvoria drahší účet, si k nemu môžu zobrať dve platobné karty, pričom jednou z nich je Visa Premium s poistením. Majitelia s lacnejším účtom majú v cene len jednu kartu Visa Standard s poistením.

SlužbaÚčet OpenÚčet Top
Vedenie účtuánoáno
Vedenie druhého účtu v EURánoáno
Vedenie ďalšieho účtu v USDnieáno
Vedenie ďalšieho účtu v inej menenieáno
Mesačné výpisy elektronickyánoáno
Povolené prečerpanieánoáno
Maximálny počet kariet12
Karta Visa Standard bez poistenienieáno
Karta Visa Standard s poistenímánonie
Karta Visa Premium s poistenímnieáno
Vklad hotovosti v pobočkeánoáno
Výber hotovosti v pobočkenienie
Výber z vlastných bankomatovánoáno
Výbery z cudzích bankomatovánoáno
Zdroj: Cenník UniCredit Bank

Najväčší rozdiel tak spočíva najmä v cene oboch účtov, respektíve v tom, že drahší účet možno získať po splnení podmienok zadarmo. Pri lacnejšom účte banka odpustenie poplatku neponúka. Tu sa ukazuje aj najväčšia nevýhoda účtu Top v porovnaní s U Kontom. To bolo možné získať bez poplatkov výrazne jednoduchšie ako účet Top.

UniCredit bude nových klientov lákať darčekovými poukazmi do e-shopu Alza.sk. Kto si otvorí účet Start, získa poukaz na 20 eur, pri účte Open bude hodnota poukazu 40 eur a klienti, ktorí si otvoria účet Top, získajú 80 eur.

Okrem toho každému, kto si začne na svoj účet posielať mzdu, dá UniCredit ďalší voucher. Klienti s účtom Start dostanú 40 eur a klienti s účtom Open a Top 80 eur.

Tieto darčeky na privítanie bude UniCredit dávať len novým klientom, ktorí si založia účet do konca tohto roku. Zároveň musí ísť o ľudí, ktorí nemali v posledných 36 mesiacoch v banke založený účet.

Máte U Konto? Čo bude ďalej

Pre starších klientov, ktorí majú U Konto, sa podmienky nemenia. Naďalej ho môžu využívať za rovnakých podmienok ako doteraz. Klienti, ktorí si ho založili v poslednom období, ho preto budú mať naďalej zadarmo bez akýchkoľvek podmienok a ľudia, ktorí si ho založili skôr, by nemali platiť poplatok za vedenie, ak im na účet príde mesačne aspoň 400 eur. Rovnako môžu títo klienti využívať aj výbery z cudzích bankomatov podľa toho, kedy si U Konto založili.

Banky zvyčajne postupujú tak, že staršie produkty, ktoré prestanú ponúkať, postupne zdražia a donútia tak klientov, aby prešli na produkt z aktuálnej ponuky. V prípade UniCredit Bank by sa to však dlhšiu dobu nemalo stať. Banka totiž v minulosti klientom sľúbila, že im desať rokov ponechá poplatky na úrovni, na ktorej boli, keď si účet otvárali.