Najväčšia banka na Slovensku zvyšuje úrokové sadzby na hypotékach. Od 21. apríla Slovenská sporiteľňa dvihne sadzby pri všetkých viazanostiach. Ide už o tretie tohtoročné zdraženie hypoték v tejto finančnej inštitúcii. Upozornil na to portál Finančný kompas.


Sporiteľňa si aj naďalej ponechá hypotéky s viazanosťou na jeden rok s úrokom nižším ako jedno percento. Pôjde predovšetkým o marketingové lákadlo, keďže väčšina ľudí teraz uprednostňuje dlhšie fixácie. A pri nich musia žiadatelia už počítať s úrokom, ktorý sa jednopercentnej hranici výrazne vzďaľuje.

Najviac zdražejú hypotéky s viazanosťou sadzby na 10 a 15 rokov. V oboch prípadoch úrok poskočí o 0,6 percentného bodu. Hypotéky s 15-ročnou viazanosťou sadzby tak klienti budú môcť získať s minimálnym úrokom 2,69 percenta. V súčasnosti sporiteľňa tieto hypotéky dáva ešte s úrokom 2,09 percenta.

Ako Slovenská sporiteľňa zvýši úroky na hypotékach od 21. apríla

ViazanosťPôvodný úrok (% p.a.)Nový úrok (% p.a.)
1 rok0,790,89
3 roky1,091,49
5 rokov1,191,69
10 rokov1,692,29
15 rokov2,092,69
Uvedené sú najnižšie úrokové sadzby, ktoré klient môže získať.

„Úrokové sadzby v bankách sa menia v komerčných bankách na našom trhu takmer každý deň aj napriek tomu, že ECB ešte stále sadzby nezmenila. Oproti sadzbám, ktoré banka ponúkala pred prvým navýšením, sa zmenila splátka pri výške úveru 100-tisíc so splatnosťou 20 rokov o 51,31 eura. Žiadatelia o úvery tak oproti pôvodnej sadzbe preplatia úver po 10 rokoch o sumu 8 882,11 eura,“ vraví výkonný riaditeľ portálu Finančný kompas Matej Dobiš.

Banky zvyšujú úrokové sadzby preto, lebo samé si musia v súčasnosti drahšie požičiavať. Makroekonóm VÚB banky Michal Lehuta upozornil, že aktuálne si banky ako aj štát požičiavajú za vyššie úroky, než koľko si pýtajú za hypotéky. Musia tak zdražiť hypotéky, pretože inak by na tomto produkte prerábali.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému:

(Inzercia)