Aplikácia Zoom patrila v pandémii medzi top nástroje pre online prácu, po jej odznení však záujem zásadne klesol. Dnes sa snaží reštartovať svoju pozíciu.

Začiatok roka sa pre Zoom nezačal práve najšťastnejšie. Od roku 2018 až po posledný štvrťrok vykázala firma stratu v hodnote 104 miliónov dolárov. Tú pripisuje nákladom na kompenzácie založené na akciách. Iný pohľad ukazuje, že spoločnosť musí čeliť rastúcej konkurencii aplikácií, ako sú Google Meet a Microsoft Teams, ktoré boli v priebehu rokov vylepšené a využíva ich čím ďalej tým viac spotrebiteľov.

Znižovanie nákladov ako základ

Tak ako iné technologické spoločnosti, Zoom nedávno pristúpil k prepúšťaniu zamestnancov. O prácu príde približne 15 % zamestnancov, teda zhruba 1 300 ľudí. Prepúšťanie je súčasťou širšieho znižovania výdavkov, vďaka ktorému by Zoom mohol vylepšiť svoju bilanciu.

Je tu rast akcií

Zdá sa však, že začiatok tohto týždňa sa predikcia pre Zoom začína pozitívne. V pondelok sme totiž mohli vidieť nárast akcií približne o 8 %. Dôvodom je zverejnenie výsledkov za štvrtý štvrťrok, ktoré prekonalo odhady analytikov a prinieslo optimistický výhľad na rok 2023. Ak sa pozrieme na tento rok,  rast bude mierny, Zoom očakáva tržby v rozmedzí 4,435 až 4,455 miliardy dolárov, čo je zhruba 1,1 % nárast.

Zoom počas pandémie zažiaril

Zoom zažil najväčší nárast v rokoch 2020 až 2021 vďaka vysokému dopytu po ich službách počas pandémie, ktorý sa po jej prekonaní náhle spomalil. Najnovšie vyhlásenie spoločnosti však môže byť novým začiatkom opätovného rastu, pretože tržby sa v štvrťroku, ktorý sa skončil 31. januára, medziročne zvýšili o 4 %.

Ozios-Austera-Zoom vystupal do nebies a nasledne padol na dno
Výkonnosť spoločnosti Zoom Video Communications Inc za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Hybridná práca je budúcnosťou

Aké môže byť smerovanie spoločnosti Zoom z dlhodobého hľadiska? Celé odvetvie technológií a toho, ako budú ľudia fungovať v budúcnosti sa prispôsobuje digitalizácií a iným faktorom. Umelá inteligencia a automatizácia budú zohrávať dôležitú úlohu. Pracovné pozície budú čím ďalej tým viac používať digitálne nástroje, ktoré sa postupne zavádzajú aj do zdravotníctva, štátnej správy a inde.

Hybridný spôsob práce je čím ďalej tým preferovanejší a hybridné pracovné prostredie či hybridné podujatia budú nasledujúce roky v popredí. Z tohto hľadiska by aj spoločnosť Zoom mala stáť pred úspešnými rokmi jej pôsobenia. Spoločnosť Zoom uviedla, že počas štvrtého fiškálneho štvrťroka predstaví e-mailové a kalendárové služby spolu s chatbotom pre virtuálnych agentov na vybavovanie otázok zákazníckych služieb.

Komentár hlavného analytika Ozios Adama Austeru