Cena zlata atakuje nové rekordy. Prispievajú k tomu vyhlásenia americkej centrálnej banky a tiež pokračujúce obavy, že problémy môžu mať v USA ešte ďalšie banky. Napriek tomu, že predseda Fedu Jerome Powell odmietol pravdepodobnosť zníženia úrokových sadzieb v USA v tomto roku, čo je sama o sebe správa, ktorá nenaznačuje býčí postup pre zlato, trhy reagovali opačne.

„Trh čaká na údaje alebo vývoj, ktoré podporia alebo zmenia súčasnú trajektóriu sadzieb. Krátkodobá cesta zlata preto pravdepodobne zostane neistá, najmä ak sa obavy z inflácie vrátia a spochybnia spomínané očakávania zníženia sadzieb. Zatiaľ čo krátkodobý výhľad poukazuje na pokračujúcu volatilitu, my v Saxo Bank stále veríme v býčí výhľad pre zlato,“ očakáva Ole Hansen, komoditný stratég Saxo Bank.

Jastrabiu pauzu si trh vysvetľuje inak

Fed podľa očakávaní zvýšil úrokové sadzby o 25 bázických bodov na rozpätie medzi 5-5,25 %  a pripravil si priestor na menšiu prestávku. Upravil však zároveň rétoriku tak, aby sa vyhol tomu, aby sa jeho vyhlásenie mohlo interpretovať ako prísľub do budúcna, keď zdôraznil, že „rozsah, v akom bude potrebné viac pritvrdiť, bude závisieť od ekonomických údajov“. Predseda Powell síce naznačil riziko miernej recesie, zároveň však dodal, že inflácia je stále vysoko nad cieľovou hodnotou a k jej zníženiu vedie ešte dlhá cesta. „Celkovo sa správa považovala za pokus odradiť obchodníkov od znižovania cien skôr, ako bude mať banka pocit, že porazila infláciu. Túto správu však trh ignoroval,“ vysvetľuje reakciu obchodníkov Ole Hansen. Správa šéfa Fedu tak nepadla u obchodníkov na úrodnú pôdu a tí do cien aj tak zakalkulovali očakávanie ohľadne zníženia sadzby tento rok o 80 bázických bodov a do júna budúceho roka o 180 bázických bodov.

Zatiaľ čo krátkodobý výhľad poukazuje na pokračujúcu volatilitu, Saxo Bank stále predpovedá pre investičné kovy býčí výhľad. Ten budú podľa banky poháňať najmä situácia na bankovom trhu v USA, pokračujúce oslabovanie dolára a zvyšovanie geopolitického napätia. „Hrozí, že súčasná banková kríza sa stane „systémovou“ v dôsledku nedostatočného riadenia rizík, nedostatku transparentnosti, nadmerného pákového efektu a spoliehania sa na krátkodobé financovanie,“ vysvetlil expert Saxo Bank.

Ďalej, najvyššie úrokové sadzby Fedu z minulosti podporovali silné zisky pre zlato v následných mesiacoch a štvrťrokoch. Taktiež fokus na dedolarizáciu naďalej priťahuje dopyt z niekoľkých centrálnych bánk. „Veríme, že inflácia bude oveľa lepkavejšia, čo podporí zlato,“ dodáva O. Hansen.

Cena zlata sa napriek krokom Fedu šplhá na rekordné úrovne

Zdroj: Saxo Bank

Zlato pokračuje v obchodovaní v rámci 200-dolárového širokého vzostupného pásma, ktorý začal v novembri, keď bolo trojité dno potvrdené posunom nad úroveň 1730 USD za uncu. Po silnom marcovom až aprílovom náraste zlato prešlo obdobím konsolidácie pred posledným nárastom na nové rekordné maximum. „Kľúčová podpora zostáva v oblasti 2 000 USD, zatiaľ čo ďalšia úroveň veľkého odporu je až v oblasti 2 100 USD,“ dodáva komoditný stratég.

Ole Hansen, komoditný stratég Saxo Bank