Počas pandémie Covid sme mohli vidieť, že farmaceutické spoločnosti efektívne zarábali na očkovacích vakcínach. Eli Lilly and Company je jednou zo spoločností, ktorých biznis sa nezastavil ani počas lockdownov, a to napriek tomu, že nemala vlastnú vakcínu proti COVID-19. Úspešne totiž vyvíjala lieky úzko prepojené s liečbou tohto ochorenia. V blízkom čase chce posilniť svoju pozíciu na trhu prostredníctvom prostriedkov na podporu chudnutia. V tomto smere už informovala o uzavretí dohody o akvizícii spoločnosti Versanis a snaží sa získať aj DICE Therapeutics, významného hráča v oblasti liečby autoimunitných ochorení.

Jedna z najstarších farmafiriem

Americká farmaceutická korporácia Eli Lilly and Company so sídlom v Indianapolise pôsobí v 18 krajinách  a jej produkty sa distribuujú približne do 125 krajín. Spoločnosť je známa svojimi liekmi na liečbu depresie, no primárnym zdrojom jej príjmov sú lieky na diabetes. Jej priekopnícke úspechy zahŕňajú napríklad masovú výrobu vakcíny proti detskej obrne. Najnovšie, vďaka akvizícii spoločnosti Versanis, získa prístup k experimentálnemu lieku na obezitu, ktorá sa vo svete stala výrazným problémom. Len v USA trpia obezitou  viac ako dve tretiny obyvateľstva.

Úspešná akvizícia za dve miliardy

Spoločnosť Eli Lilly and Company uzavrela definitívnu dohodu o akvizícii spoločnosti Versanis, súkromnej biotechnologickej firmy, s cieľom posilniť svoju prítomnosť na trhu v oblasti liečby obezity. Versanis je známa svojím experimentálny liekom bimagrumab, ktorý licencovala od švajčiarskej farmaceutickej spoločnosti Novartis. Tento liek sa od konkurenčných výrobkov líši tým, že sa priamo zameriava na tukové bunky bez toho, aby potláčal chuť do jedla alebo spôsoboval úbytok svalovej hmoty. Keďže Eli Lilly pracuje na viacerých prípravkoch na podporu chudnutia, prostredníctvom lieku od Versanis by si mohla dokázať efektívne upevniť miesto medzi poprednými výrobcami tohto druhu produktov.

Kúpa firmy DICE pred dverami

Eli Lilly and Company zároveň oznámila predĺženie lehoty na platnosť svojej ponuky na získanie všetkých kmeňových akcií spoločnosti DICE Therapeutics, Inc. za celkovú nákupnú cenu 48 USD za akciu. Počiatočná platnosť ponuky sa z 28. júla bola predĺžená do 8. augusta 2023 a firma následne oznámila úspešné uzavretie transakcie. Predpokladá sa, že akvizícia firmy bude ukončená ešte v do konca 3. štvrťroku 2023 v súlade so štandardnými záverečnými podmienkami, a to vrátane protimonopolného preverenia a tendra na väčšinu akcií v obehu. K 8. augustu 2023 bolo daných do tendrovej ponuky približne 42,265 milióna akcií, čo predstavuje 88,4 percenta vydaných a nevykúpených akcií.

Akcie so zhodnotením cez 300 % za päť rokov

Od vstupu na akciový trh v roku 1983 sa akciám Eli Lilly darilo priam výborne, keďže sa spoločnosti podarilo vygenerovať rast o 11 694 percent. Len pri pohľade na päťročnú výkonnosť vidíme nárast hodnoty akcií o 344 percent.  Zdá sa, že nateraz bola jediná cesta pre hodnotu spoločnosti na burze smerom nahor, a to bez výraznej korekcie. Bolo však aj obdobie, keď cena „poskakovala“ v krátkom čase nahor a nadol. Aktuálna hodnota za jednu akciu sa  blíži k historickému maximu, keď v júni tohto roku dosiahla úroveň 469 USD za akciu.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Eli Lilly je najvacsia farmaceuticka firma sveta a jej postavenie stale posilnuje

Pohyb ceny akcií Eli Lilly za posledných päť rokov. (Zdroj: Google Finance)

Spoločnosť Eli Lilly zaznamenáva dobrú výkonnosť akcií na burze aj vďaka neustálym inováciám a novinkám, pričom počas celej histórie firmy hodnota viac-menej len stúpala. Táto charakteristika je bezpochyby dobré znamenie stabilnej spoločnosti. Ak Eli Lilly bude pokračovať v nastolenom trende aj naďalej a nepoľaví vo svojom úsilí o inovácie, mohlo by to firme naďalej prinášať pozitívne výsledky, z ktorých bude ťažiť aj v budúcnosti. Ako je však všeobecne známe, finančné trhy sú skutočne nepredvídateľné. Preto je aj pri úspešných príbehoch ako Eli Lilly naďalej dôležité pristupovať k nákupom akcií nanajvýš opatrne.

Komentár hlavnej analytičky Wonderinterest Trading Olívie Lacenovej