Rekordy v inflácii padajú v mnohých krajinách. Rast cien sa dokonca vrátil aj do Japonska, kde 4 % rast znamená 41-ročný rekord.

Ako pokračuje rast inflácie a čo tlačí príchod recesie stále bližšie k realite? Centrálne banky po celom svete zvyšujú úroky a spotrebitelia začínajú šetriť. V najbližšej dobe by sme nemali čakať výrazné zlepšenie situácie, poďme sa však pozrieť na reálny stav v rôznych regiónoch.

Inflácia začala rásť približne pre 3 rokmi a posledný rok sa jej hodnoty dostali na naozaj vysokú úroveň. Práve preto je v poslednej dobe jednou z najdiskutovanejších tém. Všetci aktuálne čakajú, kedy príde čas znižovania úrokových sadzieb. Inflácia je v centre pozornosti trhov, ktoré už tipujú, kedy centrálne banky začnú znižovať úrokové sadzby. Táto téma púta zvýšenú pozornosť po celom svete od USA, cez EU, až po Austráliu, či Japonsko.

Wondeirnterest Trading-Lacenova-Najvyssiu inflaciu ma Cile a Britania
Prognóza miery inflácie vo vybraných krajinách sveta od 1. štvrťroka 2022 do 4. štvrťroka 2024. (Zdroj: Statista)

Na začiatku roka 2023 rastie najrýchlejšie inflácia v Chile a vo Veľkej Británii. Spotrebiteľské ceny v Čile na začiatku roka výrazne stúpli nad prognózu, kvôli vyšším nákladom na potraviny a nápoje. Ceny  v Čile oproti decembru vzrástli o 0,8 %, čo je viac, ako boli všetky očakávané odhady.

V UK sme mohli vidieť, že inflácia stúpla na konci roka 2022 na medziročnú úroveň 10,5 %, čo predstavuje pokles druhý mesiac za sebou. Situácia v krajine vôbec nie je ružová, vysoké životné náklady v krajine spôsobili rozsiahle protesty zamestnancov verejného sektora, ktorých priemerný rast miezd výrazne zaostáva za rastom miezd v súkromnom sektore. Centrálna banka minulý týždeň zvýšila úrokové sadzby o 50 bázických bodov, čím sa hlavná úroková sadzba banky dostala na 4 %.

USA s poklesom inflácie

Situácia v USA je ostro sledovaná nielen investormi a údaje o inflácii v USA na zozname povinne sledovaných údajov. Na západe vidíme klesajúci trend, to znamená, že miera inflácie sa už tri mesiace po sebe pohybuje pod úrovňou očakávaní po tom, ako stúpla na desaťročné maximá. Pokles môžeme pripísať hlavne agresívnej politike Fedu zameranej na najvýraznejšie zvyšovanie sadzieb od 80. rokov minulého storočia. Investori očakávajú a veria, že Fed bude schopný znížiť infláciu bez toho, aby vyvolal prudké spomalenie rastu. Americká centrálna banka môže opäť do konca roka pristúpiť k zvýšeniu sadzbieb, čo by zasiahlo rally, ktorá po minuloročnom prepade podporila akcie a dlhopisy.

Japonsko so 41-ročným rekordom

V Japonsku sa výška inflácie vyšplhala na nové 41-ročné maximum. Za január zaznamenalo Japonsko nárast úrovňe jadrových spotrebiteľských cien až o 4%, čo nepotešilo Japonskú centrálnu banku. Pre ľudí v krajine je čoraz ťažšie čeliť stúpajúcej inflácii, keďže podniky prenášajú vyššie náklady na svojich zákazníkov. Pozornosť sa upriamila aj na voľbu budúceho šéfa japonskej centrálnej banky (BOJ), keďže čoskoro bude čas na zmenu na tomto poste. Investori sú však na teraz prekvapení, pretože BOJ oznámila, že ponechá sadzby blízko nuly, a to napriek rapídne rastúcim nákladom.

Komentár hlavnej analytičky Wonderinterest Trading Olívie Lacenovej