Ani takmer desaťpercentný rast miezd na Slovensku nestačí pokryť vysokú infláciu. Ako informoval Štatistický úrad SR, priemerný mesačný plat zamestnanca v hospodárstve SR stúpol počas 3. štvrťroka 2022 medziročne o 9,4 % na 1 296 eur. Napriek tomu priemerná reálna mzda klesla o 4 %.

Inflácia ukrajuje nielen z reálnych platov, ale aj z úspor ľudí

Vysoká miera zdražovania už dokázala otočiť aj dlhodobý trend rastu vkladov obyvateľstva v bankách. Kým po minulé roky bolo bežné, že ich objem medziročne rástol aj o vyše 2,5 miliardy eur, v októbri 2022 v porovnaní s rovnakým mesiacom vlaňajška už ide o pokles vo výške viac ako 100 miliónov eur. Ako ďalej vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska, ešte výraznejšie klesali vklady v eurách. Tu pokles presiahol 200 miliónov eur.  Rozdiel oproti celkovým vkladom je spôsobený tým, že objem vkladov v cudzích menách narástol o približne 90 miliónov. Za týmto vývojom vidíme fakt, že ľudia sú už nútení siahať na svoju finančnú rezervu, ktorú v bankách držia.

Inflácia ukrajuje nielen z reálnych platov, ale aj z úspor ľudí
Foto: maitree rimthong/Pexels

V prípade investícií sme zatiaľ v online investičnej platforme Portu výraznejší nárast výberov nezaznamenali. Dôvodom je podľa našich informácií to, že ľudia vnímajú investovanie ako nástroj na dlhodobé zhodnocovanie peňazí, pričom železnú“ rezervu držia skôr na účtoch v bankách a v prípade potreby siahajú najmä na tie.

Marek Malina, analytik Portu