Vysoká inflácia v posledných dvoch rokoch skresala reálne platy na Slovensku. Hoci reálna hodnota platov by už mala začať stúpať, podľa analýzy investičnej platformy Portu, bude trvať ďalšie tri roky, než sa dostanú na úroveň spred pandémie.


„Hoci prepad reálnych miezd na ročnej úrovni zažili zamestnanci za posledných 30 rokov sedemkrát, tento bol výnimočný. Väčší pokles ako v roku 2022, v ktorom dosiahol 4,5 %, bol totiž zaznamenaný iba jediný krát, a to v roku 2000, konkrétne 4,9 %,“ tvrdí Portu.

Pokles reálnych platov pokračoval aj v prvom polroku 2023, keď dosiahol 3,4 %. Dôvodom bol prudký rast cien tovarov a služieb, vrátane energií, pod ktoré sa negatívne podpísal najmä pretrvávajúci vojnový konflikt na Ukrajine. „Tretí kvartál by mal konečne priniesť zmenu a reálne mzdy by sa mali vrátiť k rastu. To najhoršie obdobie by sme mali mať za sebou,“ tvrdí analytik online investičnej platformy Portu Marek Malina.

Pomôcť naštartovať rast reálnych platov by mala klesajúca inflácia a predovšetkým silný rast priemernej nominálnej mzdy. Podľa Portu o tom, že z najhoršieho už môžeme byť vonku, svedčia aj augustové údaje Štatistického úradu SR. Ten uviedol, že reálne platy vzrástli v 9 z 10 sledovaných odvetví.

V nasledujúcich rokoch by sa celkový rast reálnych platov pohybovať medzi dvomi až tromi percentami. To znamená, že kúpyschopnosť spred pandémie by sme mali dosiahnuť až v roku 2026.

Prečítajte si ďalšie články na túto tému: