Komoditné trhy si v tomto roku udržujú dominantný náskok pred ostatnými triedami aktív, vrátane dlhopisov a akcií. Rok 2022, napriek niekoľkým významným prekážkam, priniesol komoditám silné výnosy. Úvod roka sa niesol v znamení prudkého postcovidového nárastu dopytu po tovaroch poháňaný fiškálnymi stimulmi a podporou zo strany menových politík. Kým dopyt silne stúpal v čase nedostatočných investícií, pozornosť sa po ruskej invázii na Ukrajinu náhle obrátila na obavy o dodávky.

Sankcie voči Rusku a riziko ohrozenia dodávok kľúčových potravinových komodít z Ukrajiny viedli k prudkým nárastom cien na všetkých komoditných trhoch – najmä na trhoch s energiami, obilninami a kovmi. Index Bloomberg Commodity Total Return preto počas prvého štvrťroka stúpol o viac ako 25 % a klesal len pomaly. „Napriek početným prekážkam v podobe najsilnejšieho rastu dolára za posledné roky, covidových lockdownov v Číne a zvyšovania úrokových sadzieb centrálnymi bankami s cieľom poraziť infláciu, si komoditný sektor počínal veľmi dobre, čo dokazuje aj medziročná návratnosť investícií blížiaca sa k 20%,“ hovorí Ole Hansen, komoditný stratég Saxo Bank.

Podľa neho budú smerovanie komodít v novom roku určovať tri kľúčové témy. Bude medzi nich patriť predovšetkým hĺbka prichádzajúcej recesie. „Tá môže prinútiť americkú centrálnu banku zmeniť svoje zameranie zo zvyšovania úrokových sadzieb na ekonomickú podporu možno už skôr, ako inflácia dosiahne prijateľnú úroveň. Tým sa podporí obrat v smerovaní dolára a výnosov štátnej pokladnice,“ vysvetľuje. Svoju rolu zohrá aj opätovné otvorenie Číny, ktoré bude viesť k stimulmi podporenému oživeniu dopytu po priemyselných kovoch a energiám. V neposlednom rade vplyv bude mať vojna na Ukrajine a jej potenciálny vplyv na dodávky kľúčových komodít od ropy a plynu cez pšenicu, až po kľúčové priemyselné kovy. „Bude to riziko recesie v dobe zošnurovaných dodávok viacerých kľúčových komodít spolu so silou postcovidového oživenia čínskej ekonomiky, čo určí smerovanie komodít v roku 2023,“ zdôrazňuje odborník Saxo Bank.

Ole Hansen, komoditný analytik Saxo Bank